Kolejne świętokrzyskie oddziały i szpitale zmieniają profil działalności i nastawiają się na leczenie tylko zakażonych koronawirusem.
Jak informowaliśmy, do trzech szpitali zakaźnych dołączył ostatnio Szpital Powiatowy w Busku-Zdroju, który decyzją wojewody ma leczyć wyłącznie osoby zakażone koronawirusem. Grzegorz Lasak, dyrektor placówki, informuje, że obecnie w szpitalu przebywa ponad 70 pacjentów, ale lecznica w najbliższym czasie jest w stanie wygospodarować jeszcze kilkanaście łóżek. Natomiast docelowo w tym szpitalu ma być 207 miejsc dla zakażonych pacjentów.
– Pacjentów przyjmujemy stale, ale tylko tylu, ilu możemy przyjąć i zabezpieczyć. Niestety zakażenia mamy także wśród personelu. Obecnie zarażonych jest prawie 40 osób, a z tej grupy większość to pielęgniarki. Dlatego nawet położne pomagają opiekować się zakażonymi pacjentami. Szpital jest wydolny, ale brakuje personelu. Mam nadzieję, że zwiększymy bazę łóżkową z chwilą, kiedy po chorobie do pracy zaczną wracać pielęgniarki. Stanie się to za 12-14 dni – dodał Grzegorz Lasak.
Z kolei w przypadku buskich sanatoriów w stan gotowości postawione zostały dwa z nich. Chodzi o sanatoria Mikołaj i Oblęgorek. Na razie tylko to pierwsze, gdzie jest 100 łóżek, będzie leczyło zakażonych SARS-CoV-2. W sanatoriom Oblęgorek prawdopodobnie będzie izolatorium na 50 miejsc.
W przyszłości kolejną lecznicą, która ma być przeznaczona dla pacjentów z COVID-19 jest Szpital Powiatowy we Włoszczowie.
– Obecnie mamy już ponad 20 łóżek dla zakażonych koronawirusem, a docelowo ma ich być 167 – informuje Leszek Orliński, zastępca dyrektora lecznicy. – Próbujemy zrobić rozeznanie i dostosować się do zaleceń wojewody. Z pewnością od razu nie sprostamy temu, żeby uruchomić tyle łóżek. Nie mamy tak wielu miejsc wyposażonych w tlen, a w przypadku chorych na COVID-19 jest to bardzo ważne. Myślę, że zalecenia wojewody będziemy realizować etapami. W pierwszym chcielibyśmy uruchomić od 50 do 60 miejsc – dodał Leszek Orliński.
Obecnie w Szpitalu Powiatowym we Włoszczowie z powodu zachorowania na COVID-19 przebywa 19 osób. Do zmiany profilu leczonych pacjentów przygotowuje się także Szpital Kielecki. Ponadto, jak informowaliśmy, baza łóżek przeznaczona dla pacjentów z COVID-19 zwiększy się o kolejnych 300 miejsc dzięki powstaniu w Targach Kielce szpitala polowego.