Jeden z czterech unikalnych bunkrów austriackich z czasów I wojny światowej znajdujący się w Zawichoście został uporządkowany. Gmina prowadzić będzie rozmowy z właścicielami działki, na której jest fortyfikacja w sprawie wykupu gruntu i udostępnienia tego miejsca do zwiedzania.
Fortyfikacjom austriackim powstałym w 1916 roku poświęcone było spotkanie zorganizowane w siedzibie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zawichoście. Prace porządkowe w bunkrze i na przyległym do niego terenie przeprowadziło w tym roku Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Annopol „Szansa” przy wsparciu członów organizacji „Wspólne Dziedzictwo” z Opatowa.
Wojciech Rudziejewski-Rudziewicz ze stowarzyszenia w Annopolu powiedział, że w publikacjach są informacje o trzech bunkrach na tym terenie, natomiast społecznikom udało się dotrzeć do jeszcze jednego, który jest całkowicie zasypany. Najlepiej zachowany jest ten, przy którym wykonano prace porządkowe.
– Ten bunkier jest dwustronny z ostrzałem w kierunku Sandomierza i Zawichostu, pięcioramienny. Następny usytuowany został przy drodze wojewódzkiej i jest obecnie w gorszym stanie, wymaga odremontowania. Trzeci znajduje się w sadzie. To bunkier amunicyjny, gospodarz zadbał o niego, wzmocnił ściany. Czwarty jest pod ziemią – poinformował Wojciech Rudziejewski-Rudziewicz.
Bunkry zostały wykonane z żelbetonu, wzmocniono je konstrukcjami metalowymi.
Marek Lis, kierownik biblioteki pedagogicznej w Opatowie stwierdził, że są to bardzo specyficzne obiekty, niewiele takich zachowało się w Polsce, ponieważ z reguły, gdy mówimy o fortyfikacjach z I wojny światowej to mamy na myśli twierdze np. Modlin czy Przemyśl, natomiast mniejszych obiektów fortyfikacyjnych na linii Wisły zachowało się bardzo niewiele. Te bunkry nigdy nie zostały wykorzystane w walce.
– Ogólnym zamierzeniem budowy tych bunkrów było to, że gdyby w przypadku zmiany sytuacji wojennej Rosjanie robili kontrofensywę w roku 1916 czy 1917, te bunkry miały pomóc w tym, aby ich zatrzymać na linii Wisły – dodał historyk.
Podczas spotkania zaprezentowano film i zdjęcia bunkru, który poddany został uporządkowany. Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zawichoście Patrycja Sus-Lutyńska wręczyła podziękowania na ręce przedstawicieli stowarzyszeń zaangażowanych w prace przy fortyfikacjach.
Spotkanie odbyło się z zachowaniem wymogów sanitarnych. Mogło wziąć w nim udział około 20 osób. Film wkrótce dostępny będzie w Internecie.