Przy siedzibie Welskiego Parku Krajobrazowego w Jeleniu powstało mrowisko edukacyjne, które ma zachęcać turystów do poznania zwyczajów tych owadów. Według pomysłodawców to pierwszy taki obiekt w Polsce.
Budowla ma kształt kilkumetrowej wysokości ziemnego kopca, przysypanego igliwiem. Wewnątrz znajduje się pomieszczenie, w którym odtworzono elementy charakterystyczne dla prawdziwego mrowiska.
Zwiedzający będą mogli zobaczyć system wydrążonych w ziemi korytarzy i komór, w których umieszczone są modele mrówek w różnym stadium rozwoju i reprezentujących poszczególne kasty, tj. robotnice, samce i królową. Modele owadów są wzorowane na mrówce rudnicy (Formica rufa), gatunku charakterystycznego dla polskich lasów iglastych.
– Chodziło nam o stworzenie wrażenia wizyty wewnątrz prawdziwego mrowiska i jednocześnie pokazania struktury hierarchicznej w mrowisku czy roli mrówek w przyrodzie – powiedział Marcin Modrzewski z Welskiego Parku Krajobrazowego.
Według niego jest to pierwsze tego typu mrowisko edukacyjne w kraju. Pomysłodawcy liczą, że będzie ono cieszyło się zainteresowaniem turystów, którzy odwiedzają siedzibę parku głównie w czasie wakacji. Na razie wejście do obiektu nie jest możliwe, bo na tym obszarze obowiązuje tzw. czerwona strefa zagrożenia koronawirusem.
Przed wejściem do budowli ustawiono tablice informacyjne, prezentujące m.in. pospolite gatunki mrówek.
Budowa mrowiska edukacyjnego kosztowała blisko 80 tys. zł i jest częścią projektu pn. „Podniesienie standardu bazy technicznej i wyposażenia parków krajobrazowych woj. warmińsko-mazurskiego”, dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.
Welski Park Krajobrazowy utworzony został w 1995 roku dla ochrony krajobrazu i przyrody środkowego odcinka doliny rzeki Wel. Położony jest na południowo-zachodnim skraju woj. warmińsko-mazurskiego, na terenie dwóch powiatów: działdowskiego i nowomiejskiego.