– W wyniku rozmów z sektorem prywatnym baza łóżek dostępnych na cele covidowe powiększy się o tysiąc – powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. – W pierwszej fazie, w ciągu 1,5 tygodnia, ma to być 700 łóżek – podała wiceprezydent Pracodawców RP Anna Rulkiewicz.
Na czwartkowym briefingu prasowym w Ministerstwie Zdrowia Adam Niedzielski przypomniał, że tego dnia potwierdzono najwięcej dobowych zakażeń koronawirusem – 12,1 tys.
To – jego zdaniem – pokazuje, że „cały czas mamy realizowany scenariusz wykładniczego wzrostu liczby zachorowań, co powoduje i wzmaga presję na system opieki zdrowotnej”.
Niedzielski powiedział, że od dwóch dni prowadzone są bardzo intensywne rozmowy z sektorem prywatnym. Partnerem w tych rozmowach – mówił – była uczestnicząca również w konferencji wiceprezydent Pracodawców RP.
– Cieszę się, że mogę dzisiaj zakomunikować, że w wyniku naszych rozmów baza łóżek dostępnych na cele covidowe, pierwszy raz w historii, efektem współpracy i wysiłku sektora prywatnego, powiększy się o tysiąc łóżek – poinformował szef MZ. Ocenił, że to bardzo realne wsparcie.
Podkreślił również, że szpitale prywatne, które udostępnią łóżka, „zlokalizowane są w dużych miastach, w aglomeracjach, czyli tam, gdzie są najbardziej potrzebne”.
Mówiąc o finansowaniu tych szpitali prywatnych, które wspomogą państwo w walce z koronawirusem, Niedzielski powiedział, że szpitale te będą otrzymywały od niego polecenia na uzgodnionych warunkach i będą korzystały z warunków finansowych, które NFZ oferuje podmiotom publicznym.
Z kolei Anna Rulkiewicz przekonywała, że dla całego prywatnego sektora bardzo ważne jest realizować z rządem misję publiczną i pomagać wszystkim polskim pacjentom.
– Bycie dzisiaj razem i tworzenie wspólnoty w walce o zdrowie polskich pacjentów jest dla nas zaszczytem i ogromnym przywilejem – mówiła wiceprezydent Pracodawców RP.
Poinformowała, że dziś w walkę z koronawirusem włącza się 18 szpitali prywatnych.
– To jest 1046 łóżek, ale myślę, że to może nie będzie koniec, że może jeszcze inni dołączą do tej misji – wskazywała.
Jak mówiła Rulkiewicz, są to zarówno szpitale w dużych, jak i mniejszych miastach.
– Ponieważ jestem prezesem LUX MED mogę od razu powiedzieć, że chcemy włączyć cały szpital św. Elżbiety dla pacjentów covidowych, ale ze mną są również i mniejsze, i większe szpitale – dodała.
– Rozmawiałam z wieloma prezesami szpitali prywatnych i widziałam ogromne zaangażowanie, ogromną siłę, ogromną moc, żeby pomóc dzisiaj ministrowi, żeby pomóc Polsce, żeby pomóc polskim pacjentom – przekonywała Rulkiewicz.
Dlatego – deklarowała – „jesteśmy gotowi; sukcesywnie będziemy się włączać”.
– Potrzebujemy około 1,5 tygodnia, żeby się uruchomić. Chcemy w pierwszej fazie zaoferować około 700 łóżek i dojść jak najszybciej do ponad 1 tysiąca – wskazała wiceprezydent Pracodawców RP.