Aby zatrzymać epidemię, większość społeczeństwa musi z oddaniem przestrzegać zasad, a nie udawać, że to robi. Nie ma szczepionek i skutecznego leczenia, pozostaje nam tylko dystansowanie się, higiena rąk, unikanie chorych i noszenie maseczek. Czy przestrzegamy tych zasad?
Zapraszamy do rozmowy nas numer telefonu 41 200 20 20 lub mailowo poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest czwartek, 22 października, 296. dzień roku.
Do końca roku pozostało 70 dni.
Wschód słońca: 07:16
Zachód słońca: 17:24
Dzień trwa 10 godz. 07 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 6 godz. 33 minut.
Imieniny obchodzą: Filip, Kordian oraz Abercjusz, Alodia, Donat, Euzebiusz, Gliceria, Ingbert, Józefina, Kordula, Marek, Melaniusz, Nunilona, Salomea, Sewer
*****
Przysłowie na dziś: „Ile razy przed nowiem w październiku śnieg spadnie, tyle razy wśród zimy odwilży przypadnie”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Praw Rodziny
Dzień CAPS LOCKA
Światowy Dzień Osób Jąkających
*****
CZWARTEK, 22 PAŹDZIERNIKA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1942 r. – ZAWICHOST: zlikwidowano getto żydowskie w Zawichoście, a jego mieszkańców wywieziono do obozu zagłady w Bełżcu.
1944 r. – STARY SOKOŁÓW: pomiędzy Kazanowem, a Rudą Maleniecką znaleziono zwłoki ppłk. Leopolda Krizara „Czeremosz”. Miał skakać w nocy z 16/17 październik w operacji lotniczej o kryptonimie „Poldek 1” na zapasowe zrzutowisko „Newa” koło Piotrkowa. W trakcie desantowania zaplątał się w taśmy statyczne pozostałe na zewnątrz samolotu po jego poprzednikach. Przez kilkadziesiąt kilometrów ciągnięty był za statkiem powietrznym, aż wyrzucający odciął wszystkie taśmy i zamknął drzwi.
Ppłk „Czeremosz” spadł ok 10-15 m od skraju lasu Kólcowodki, ok. 500-800 m od byłego dworu Kanigowskich (w kierunku południowo-wschodnim), nieopodal miejscowości Sokołów w dzisiejszej gminie Końskie. Ciało odnaleziono 22 października 1944 r.
*****
CZWARTEK, 22 PAŹDZIERNIKA: W POLSCE
1770 r. – Generalność Barska – najwyższa władza Konfederacji Barskiej ogłosiła detronizację króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i stan bezkrólewia.
1914 r.
– z rozkazu Józefa Piłsudskiego została ogłoszona w Warszawie deklaracja ideowa Polskiej Organizacji Wojskowej, która określała, iż głównym celem POW jest zdobycie niepodległości Polski drogą walki zbrojnej. Na czele POW stanął por. Tadeusz Żuliński, bratanek Romana Żulińskiego, członka Rządu Narodowego, straconego razem z Romualdem Trauguttem na stokach Cytadeli Warszawskiej. Członkowie organizacji (początkowo około tysiąca osób) działali najpierw wyłącznie na terenie zaboru rosyjskiego, prowadząc działania wywiadowcze i dywersyjne na tyłach armii rosyjskiej.
– 1. Pułk Legionów Polskich stoczył trwającą do 26 października 1914 r. bitwę z Rosjanami pod Laskami – Anielinem koło Dęblina. W czasie walk ciężko ranni zostali wykazujący się niezwykłą odwagą dowódcy legionowi: Michał Żymierski, Franciszek Pększyc-Grudziński, Michał Karaszewicz-Tokarzewski, a drobną ranę odniósł także dowodzący pułkiem Józef Piłsudski. Pisał on w rozkazie podsumowującym bitwę: Z dumą patrzyłem na spokój i pewność siebie, z którymi bataliony poszły w ogień. (…) Honor naszego żołnierza został uszanowany nawet przez tych, którzy dotąd z głębokim niedowierzaniem i nieufnością patrzyli na nasze usiłowania. Ponieśliśmy duże ofiary, lecz te sowicie sprawie się opłacą.
1923 r. – początek kilkunastodniowego strajku kolejarzy krakowskich.
1957 r. – w czasopiśmie „Świat Młodych“ ukazał się pierwszy odcinek komiksu Tytus, Romek i A’Tomek.
*****
CZWARTEK, 22 PAŹDZIERNIKA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
# # #
Dziś Sejm wznowi obrady. Na godz. 9.00 zaplanowano debatę nad sprawozdaniem komisji o poselskich projektach dotyczących walki z epidemią COVID-19.
O godz. 11.00 rozpocznie się blok głosowań, m.in. wybór Rzecznika Praw Obywatelskich; głosowana będzie kandydatura mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, jedynej zgłoszonej kandydatki na RPO.
# # #
Dziś o godz. 11.00 Trybunał Konstytucyjny zajmie się sprawą tzw. aborcji eugenicznej, czyli dopuszczalności aborcji m.in. w przypadku ciężkiego upośledzenia płodu. Wniosek grupy posłów dotyczący tej kwestii po raz pierwszy trafił do Trybunału Konstytucyjnego już trzy lata temu. Ze względu na zakończenie kadencji parlamentu uległ on jednak dyskontynuacji. Po raz kolejny wniosek trafił do TK w 2019 r. – złożyła go grupa 119 posłów PiS, PSL-Kukiz’15 oraz Konfederacji.
Chodzi o przepis, który stanowi, że aborcja jest dopuszczalna, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, a także przepis doprecyzowujący tę regulację. Mowa w nim o tym, że w takich przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej.
# # #
Dziś Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w II instancji ma rozpatrzyć zażalenie prokuratury na postanowienie o nieuchyleniu immunitetu warszawskiemu sędziemu Igorowi Tulei. Posiedzenie jawne ma rozpocząć się o godz. 14.30. Sprawę rozpatrzy trzyosobowy skład sędziowski.
# # #
W czwartek po południu zbiera się zarząd krajowy Platformy Obywatelskiej. Władze PO mają m.in. dokonać wyboru zastępcy sekretarza generalnego partii. Niewykluczone, że tematem ob