Polacy odwiedzają sklepy rzadziej niż przed rokiem – wynika z danych GfK. Za to średnia wartość jednorazowych zakupów wzrosła aż o jedną piątą.
Czy to pandemia COVID-19 zmieniła nasze zwyczaje zakupowe? Zapraszamy do rozmowy nas numer telefonu 41 200 20 20 lub mailowo poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest środa, 21 października, 295. dzień roku.
Do końca roku pozostało 71 dni.
Wschód słońca: 07:14
Zachód słońca: 17:26
Dzień trwa 10 godz. 11 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 6 godz. 30 minut.
Imieniny obchodzą: Celina, Urszula oraz Bernard, Dacjusz, Dobromił, Elżbieta, Hilarion, Hilary, Jakub, Karol, Klementyna, Letycja, Malchus, Pelagia, Pelagiusz, Piotr, Samuel, Wendelin, Wszebora, Zotyk
*****
Przysłowie na dziś: „Od świętej Urszuli chłop się kożuchem otuli”
*****
Nietypowe święta:
Światowy Dzień Godności
Międzynarodowy dzień odpoczynku od świętowania
Dzień Bez Skarpetek
*****
ŚRODA, 21 PAŹDZIERNIKA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1863 r. – POWSTANIE STYCZNIOWE:
– JURKOWICE: po bitwie pod Rybnicą w dniu 20 października 1863 roku zwycięski oddział powstańczy pułkownika Dionizego Czachowskiego ruszył na północny zachód w kierunku Jurkowic. Po zmroku płk. Czachowski wraz z całą kawalerią oddalił się w kierunku Klimontowa. Dodatkowo w nocy od oddziału odłączył się szef sztabu oddziału mjr Karol Zajkowski „Liwocz” z 30 ludźmi. Pozostali oficerowie po naradzie podjęli dalszy marsz w kierunku Jurkowic z samą piechotą w liczbie ok. 450 bagnetów.
Oddział powstańczy − pozbawiony rozpoznania – wszedł w przygotowaną w Jurkowicach rosyjską zasadzkę. Siły rosyjskie liczyły około 1300 żołnierzy: 7 kompanii piechoty, szwadron kawalerii, sotnia kozaków i oddział straży granicznej.
Oddział powstańczy do walki rozwinął się już pod ogniem rosyjskim ponosząc dotkliwe straty. Część powstańców wraz z kpt. Rosnerem „Różą” schroniła się w dworskiej owczarni. Po podpaleniu owczarni w trakcie przebijania się przez otaczających Rosjan zginął kpt. „Róża”.
W wyniku bitwy oddział powstańczy został rozbity. Straty powstańców wyniosły zabitych 90 żołnierzy (w tym Antoni Buratowski i kapitan Rosner Róża) oraz około 140 rannych. Straty rosyjskie wyniosły kilkudziesięciu żołnierzy (w tym dwóch oficerów).
Po bitwie Kozacy śmiertelnie pobili brata właściciela Jurkowic – Edwarda Władysława Białoskórskiego oraz lekarza staszowskiego Dowgiałłę. Poległych 52 powstańców pochowano w zbiorowej mogile na cmentarzu parafialnym w Olbierzowicach.
Ocaleni z pogromu powstańcy ruszyli na północ, gdzie dołączyli do grupy majora „Liwocza”.
– KWILINA: Oddział Chmieleńskiego, po prowadzonych dzień wcześniej walkach, cofnął się z Okszy do Kwilny, gdzie stał jego tabor i podwody, na których zamierzał wyprawić piechotę. Sam zajął kwaterę w dworku. W nocy oddział, nie spodziewający się ponownej walki, zaatakowany został po północy przez moskali pod dowództwem Bentkowskiego. Piechota moskiewska atakowała od strony gdzie stały podwody , zaś Kozacy podeszli z drugiej strony, gdzie stały konie odpoczywającego po 9-godzinnej walce oddziału. Nagły atak oraz blisko sto podwód udaremniały regularną obronę ze snu zbudzonych żołnierzy, z których część uszła w kierunku lasu, druga, rozkwaterowana po chatach, pierzchła w przeciwną stronę. Ostrzeliwany ciągle, z powodu ciemności nocy mało skutecznym ogniem, oddział zebrał się w lesie i po kilkugodzinnym marszu dotarł do Radkowa, gdzie się w ciągu dnia zebrał cały.
1944 r. – CISOWNIK: Batalion Sandomierski (część rozformowanego 2 pp Leg. AK) pod dowództwem majora Tadeusza Strusia „Kaktus” ze wsi Cisownik w lasach koneckich. Korzystając z długiej już nocy zgrupowanie wykonało marsz w pierwszej połowie nocy, a następnie wypoczywało w jakimś nie obsadzonym przez Niemców przysiółku, a o świcie odchodząc do lasu.
*****
ŚRODA, 21 PAŹDZIERNIKA: W POLSCE
1595 r. – Dzień po wygranej przez wojska polskie bitwie pod Cecorą zawarto traktat pokojowy, na mocy którego Tatarzy uznali władzę Jeremiego Mohyły osadzonego na tronie mołdawskim przez kanclerza Jana Zamoyskiego i zgodzili się by na obszarze Hospodarstwa pozostały polskie wojska. Dwa dni później armia tatarska rozpoczęła odwrót.
1831 r. – wobec ataków przeważających sił rosyjskich, skapitulowała broniąca się od lipca załoga Zamościa – ostatni bastion Powstania Listopadowego.
1915 r. – Legiony Polski rozpoczęły trwające do 29 października walki pod Kuklami. Działające w ramach mieszanego austriacko-niemieckiego zgrupowania gen. Gerocka I i III Brygada Legionów Polskich uczestniczyły w walkach na Wołyniu, których celem było wyparcie Rosjan za Styr. Rozwijające się pomyślnie mimo trudnych warunków terenowych natarcie legionistów zajęło wieś Kukle (powiat łucki), likwidując lukę w austriackim froncie. Jego dalsze postępy powstrzymało chwilowo kontruderzenie rosyjskiej CV dywizji. Skutkiem niepowodzeń na innych odcinkach frontu Rosjanie rozpoczęli jednak odwrót.
1921 r. – miała miejsce pielgrzymka Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego na Jasną Górę w intencji dziękczynnej za zwycięstwo nad bolszewikami w 1920 r. Marszałek uczestniczył w Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu, zwiedził skarbiec i bibliotekę, a także zjadł posiłek z bp. Władysław Krynickim i z ojcami paulinami.
1947 r. – obawiając się aresztowania i procesu pokazowego przywódca PSL Stanisław Mikołajczyk, uzyskując pomoc ambasady USA, uciekł z Polski na Zachód.
1963 r. – w Majdanie Kozic Górnych na Lubelszczyźnie zginął w walce ostatni partyzant podziemia antykomunistycznego Józef Franczak ps. „Lalek”.
*****
ŚRODA, 21 PAŹDZIERNIKA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
# # #
Dziś o godz. 9.00 Sejm wznowi odroczone we wtorek obrady; posłowie zajmą się projektem PiS ws. przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym związanym z COVID-19 oraz propozycjami KO, PSL i Lewicy związanymi z walką z koronawirusem. Przed południem Sejm wysłucha informacji premiera Mateusza Morawieckiego na temat stanu przygotowań państwa na rosnącą falę zakażeń koronawirusem.
Pierwotnie Sejm miał zająć się tymi punktami we wtorek. Jednak Sejm poparł wniosek KO o odroczenie obrad, by posłowie mieli więcej czasu na zapoznanie się z projektem PiS ws. przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym związanym z COVID-19. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki zarządził przerwę w obradach do środy, do godz. 9.
Projekt PiS zakłada wyłączenie odpowiedzialności karnej za działania lecznicze medyków, gdy są one podejmowane w celu zwalczania epidemii COVID-19; ponadto osobom skierowanym do walki z koronawirusem ma przysługiwać wynagrodzenie zasadnicze w wysokości nie niższej niż 200 proc. (dotychczas było to 150 proc.) przeciętnego wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego na danym stanowisku pracy.
Posłowie rozparzą też projekt Lewicy, który zakłada ustawowe uregulowanie obowiązku zakrywania ust i nosa np. za pomocą maseczki w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Sejm zajmie się także projektem ustawy „premia dla bohatera”, autorstwa PSL, który zakłada przyznanie comiesięcznego dodatku w wysokości 1500 zł dla pracowników ochrony zdrowia w czasie pandemii koronawirusa. Sejm zajmie się też projektem klubu KO, który ma pomóc samorządom sprawniej działać w czasie pandemii.
Jeszcze dziś zaplanowano drugie czytania projektów oraz głosowania. W bloku wieczornych głosowań jest także wybór Rzecznika Praw Obywatelskich, głosowana będzie kandydatura mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, jedynej zgłoszonej kandydatki na RPO.