Rząd rozważa wprowadzenie w tym roku dwóch dodatkowych niedziel handlowych: 29 listopada i 6 grudnia – donoszą niektóre polskie media. Czy w obecnej sytuacji pandemicznej to dobre posunięcie? Czy lepiej, żeby niedziele były wolne od handlu?
Zapraszamy do rozmowy nas numer telefonu 41200 20 20 lub mailowo poranek@radio.kielce.pl.
W „Aktualnościach Dnia” dziś o tym,………………….
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest wtorek, 20 października, 294. dzień roku.
Do końca roku pozostało 72 dni.
Wschód słońca: 07:12
Zachód słońca: 17:28
Dzień trwa 10 godz. 15 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 6 godz. 26 minut.
Imieniny obchodzą: Felicjan, Irena oraz Apollon, Andrzej, Artemiusz, Aureliusz, Aurora, Budzisława, Jan Kanty, Jerzy, Maria, Witalis, Żywia
*****
Przysłowie na dziś: „Idzie jesień, a tu pusta kieszeń”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Szelek
Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego
Światowy Dzień Statystyki
Europejski Dzień Seniora
Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni
Dzień Pasztecika Szczecińskiego
Dzień Krajobrazu
Światowy Dzień Osteoporozy
Międzynarodowy Dzień Leniwca
*****
WTOREK, 20 PAŹDZIERNIKA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1792 r – OSTROWIEC ŚW.: geometra Mikołaj Dachnowski na polecenie ówczesnego właściciela Ostrowca księcia Józefa Klemensa Czartoryskiego sporządził pierwszą mapę miasta.
1863 r. – RYBNICA: w nocy z 19. na 20. października, stojąc na czele nowo utworzonego oddziału, liczącego 500 piechoty i 150 jazdy, pułkownik Czachowski przeprowadził go do Królestwa, zwyciężając opór stawiony przez straż graniczną austryacką. W Rybnicy czekali już w dogodnej pozycji moskale, zawiadomieni przez oficera austriackiego Martynowicza o wkroczeniu oddziału. Wchodzące do wsi oddziały przyjęte zostały rzęsistym ogniem. Mimo niespodzianego ataku, oddziały szybko sformowane przez kapitanów Popowskiego i Rosnera (Różę), z bagnetem w ręku rzuciły się na moskali, a wyparłszy ich z dogodnej, dominującej pozycji, po półtoragodzinnej walce, zmusiły do bezładnej ucieczki. Moskale stracili 40 zabitych (z których tylko 13 zostawili na placu, resztę zabierając ze sobą) 1 tyluż prawie rannych.
1863 r. – ROGIENICE k/Włoszczowy: Chmieleński — w którego zastępstwie dowodził zebranym znowu oddziałem major Markowski stojąc w pobliżu Okszy, a mając około 650 ludzi, postanowił zaatakować moskali, którzy w 6 rot stali w Rogienicach. Gdy jednak nieprzyjaciel, dowodzony przez majora Bentkowskiego, przeniósł się do Okszy, mniej nadającej się do napadu, Chmieleński postanowienia zaczepienia go nie zmienił i zaatakował go. Wywabieni z Okszy dragoni, przywitani zostali ogniem piechoty, dowodzonej przez Walerego Nowickiego, zmieszani wycofali się za zabudowania wioski, straciwszy kilkunastu ludzi. Za nimi rzucił Chmieleński do ataku na bagnety piechotę, która w kwadransie już była w zabudowaniach folwarcznych. Zwycięstwo już było pewne i kilkuset moskalom zabarykadowanym w folwarku wraz z Bentkowskim groziło wzięcie do niewoli. Niestety, śmierć Nowickiego i zranienie Grylińskiego spowodowało zamęt w szeregach powstańczych i tak przez 9 godzin z męstwem i odwagą prowadzona walka skończyła się ucieczką.
1921 r. – KIELCE: pobyt Józefa Piłsudskiego w mieście związany z otrzymaniem honorowego obywatelstwa.
1944 r. – CISOWNIK: Batalion Sandomierski (część rozformowanego 2 ppLeg. AK) pod dowództwem majora Tadeusza Strusia „Kaktus” wymaszerował z Salachowego Boru i przeszedł do wsi Cisownik w lasach koneckich. Batalion stał tu do 22 października.
*****
WTOREK, 20 PAŹDZIERNIKA: W POLSCE
1506 r. – przyszły król Polski Zygmunt I Stary został wielkim księciem litewskim.
1813 r. – w czasie bitwy pod Lipskiem śmierć w nurtach rzeki Elstery poniósł książę Józef Poniatowski (ur. 7 maja 1763 r.), wybitny dowódca w wojnie polsko-rosyjskiej w 1792 r., uczestnik Powstania Kościuszkowskiego, Wódz Naczelny Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego, Marszałek Francji w dobie wojen napoleońskich. Według tradycji jego ostatnie słowa brzmiały: Bóg mi powierzył honor Polaków, Bogu go tylko oddam!
1919 r. – w Krakowie odbyło się Święto Zjednoczenia Armii z udziałem Naczelnika Państwa Marszałka Józefa Piłsudskiego, dowódcy Armii Polskiej we Francji gen. Józefa Hallera i dowódcy Armii Wielkopolskiej gen. Józefa Dowbór–Muśnickiego, zwane także „Spotkaniem Trzech Józefów”.
1947 r. – Przywódca PSL Stanisław Mikołajczyk potajemnie opuścił kraj.
1952 r. – Sąd Najwyższy na posiedzeniu odbywającym się w trybie tajnym, pod nieobecność oskarżonego i jedynie na podstawie nadesłanych dokumentów, zatwierdził wyrok śmierci na gen. Auguście Emilu Fieldorfie, wydany 16 kwietnia przez Sąd wojewódzki w Warszawie.
1984 r. – funkcjonariusze komunistycznej Służby Bezpieczeństwa uprowadzili i zamordowali kapelana „Solidarności”, organizatora Mszy św. za Ojczyznę odprawianych w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, ks. Jerzego Popiełuszkę. Ks. Jerzy beatyfikowany został jako męczennik za wiarę 6 czerwca 2010 r. przez papieża Benedykta XVI.
*****
WTOREK, 20 PAŹDZIERNIKA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
# # #
Dziś na nadzwyczajnym posiedzeniu zbiera się Sejm, który zajmie się m.in. projektem PiS nowelizacji niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. Projekt zakłada zwolnienie personelu medycznego z odpowiedzialności karnej w czasie epidemii.
Sejm wysłucha też informacji premiera Mateusza Morawieckiego na temat stanu przygotowań państwa na rosnącą falę zakażeń koronawirusem SARS-Cov-2 i wirusem grypy.
Posłowie we wtorek rozparzą też projekt Lewicy, który zakłada ustawowe uregulowanie obowiązku zakrywania ust i nosa przy pomocy maski, maseczki albo kasku ochronnego, w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Sejm zajmie się także projektem ustawy „premia dla bohatera” autorstwa PSL, który zakłada przyznanie comiesięcznego dodatku w wysokości 1500 zł dla pracowników ochrony zdrowia w czasie pandemii koronawirusa. W porządku obrad jest też projekt KO, który ma pomóc samorządom sprawniej działać w czasie pandemii.
# # #
Trybunał Konstytucyjny ma dziś na rozprawie zająć się wnioskiem grupy posłów PiS o zbadanie konstytucyjności ustawowego przedłużenia pięcioletniej kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich w sytuacji, gdy upłynie jego kadencja, a następca nie zostanie wybrany. Poselski wniosek w tej sprawie trafił do TK w połowie września.
Sprawa ma zostać rozpoznana w składzie pięciorga sędziów TK. Przewodniczącą składu będzie prezes Trybunału Julia Przyłębska, sprawozdawcą sędzia Stanisław Piotrowicz, zaś oprócz nich w składzie będą sędziowie: Justyn Piskorski, Rafał Wojciechowski i Wojciech Sych. Początek rozprawy wyznaczono na godz. 13.00.