Co piąty Polak miał kłopot z powodu niezrozumiałej korespondencji od firm wynika z przeprowadzonego ostatnio sondażu. 20 proc. ankietowanych przyznało, że podjęło złą decyzję, przeoczyło ważny termin lub popełniło poważny błąd z powodu niezrozumiałej korespondencji od dostawców usług finansowych, Internetu, telewizji telefonii czy mediów domowych.
Czy umowy powinny być zrozumiałe dla przeciętnego człowieka?
Zapraszamy do rozmowy nas numer telefonu 41200 20 20 lub mailowo poranek@radio.kielce.pl
*****
Dziś jest poniedziałek, 19 października, 293. dzień roku.
Do końca roku pozostało 73 dni.
Wschód słońca: 07:11
Zachód słońca: 17:30
Dzień trwa 10 godz. 19 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 6 godz. 22 minut.
Imieniny obchodzą: Piotr, Ziemowit oraz Akwilin, Ferdynand, Fredeswinda, Fryda, Izaak, Jan, Kleopatra, Laura, Lucjusz, Łucjusz, Paweł, Pelagia, Pelagiusz, Ptolemeusz, Skarbimir
*****
Przysłowie na dziś: „Październik ciepły, będzie luty skrzepły”
*****
Nietypowe święta:
Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych
*****
PONIEDZIAŁEK, 19 PAŹDZIERNIKA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1944 r. – MARCULE – PIOTROWE POLE: Batalion Opatowski z dowódcą Jerzym Banaszkiem „Sum” (wydzielony ze składu 2 pp Leg. AK) dotarł w rejon Marcule – Piotrowe Pole. Następnego dnia przeszedł w rejon Ostrowca Świętokrzyskiego.
1944 r. – SALACHOWY BÓR: Batalion Sandomierski (część rozformowanego 2 pp Leg. AK) pod dowództwem majora Tadeusza Strusia „Kaktus” wymaszerował z okolic wsi Jakimowice i Biały Ług i zatrzymał się w lasach uroczyska Salachowy Bór. Na dzień pozostano w lesie będąc w stanie ciągłej gotowości bojowej bowiem w okolicy Niemcy prowadzili ćwiczenia własnych oddziałów. Istniało niebezpieczeństwo, że przypadkowo wejdą na teren zajęty przez batalion.
*****
PONIEDZIAŁEK, 19 PAŹDZIERNIKA: W POLSCE
1595 r. – wyprawa Jana Zamoyskiego do Mołdawii: rozpoczęła się I bitwa pod Cecorą.
1770 r. – nieudany atak konfederatów barskich na zajmowany przez wojska rosyjskie Poznań.
1813 r. – w czasie bitwy pod Lipskiem śmierć w nurtach rzeki Elstery poniósł książę Józef Poniatowski (ur. 7 maja 1763 r.), wybitny dowódca w wojnie polsko-rosyjskiej w 1792 r., uczestnik Powstania Kościuszkowskiego, Wódz Naczelny Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego, Marszałek Francji w dobie wojen napoleońskich. Według tradycji jego ostatnie słowa brzmiały: Bóg mi powierzył honor Polaków, Bogu go tylko oddam!
1919 r. – w Krakowie odbyło się Święto Zjednoczenia Armii z udziałem Naczelnika Państwa Marszałka Józefa Piłsudskiego, dowódcy Armii Polskiej we Francji gen. Józefa Hallera i dowódcy Armii Wielkopolskiej gen. Józefa Dowbór–Muśnickiego, zwane także „Spotkaniem Trzech Józefów”.
1926 r. – Lwowski okręgowy kurator szkolny Stanisław Sobiński został zamordowany przez ukraińskich nacjonalistów.
1984 r. – funkcjonariusze komunistycznej Służby Bezpieczeństwa uprowadzili i zamordowali kapelana „Solidarności”, organizatora Mszy św. za Ojczyznę odprawianych w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, ks. Jerzego Popiełuszkę. Ks. Jerzy beatyfikowany został jako męczennik za wiarę 6 czerwca 2010 r. przez papieża Benedykta XVI.metrów.
*****
PONIEDZIAŁEK, 19 PAŹDZIERNIKA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
# # #
Dziś rano, przed wylotem do Tallina na szczyt Inicjatywy Trójmorza prezydent Andrzej Duda dokona zaprzysiężenia Przemysława Czarnka na stanowisko ministra edukacji i nauki. Jak poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, uroczystość odbędzie się w odpowiednim reżimie sanitarnym, obecnych będzie maksymalnie 10 osób, w tym prezydent, premier, sam Czarnek, szefowa Kancelarii Prezydenta oraz obsługa medialna.
# # #
Od dziś uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy chodzą do szkoły na terenie objętym strefą czerwoną, będą mieli lekcje na odległość. Dotyczy to zarówno szkół publicznych, jak i niepublicznych.
Natomiast uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy uczą się w placówkach objętych strefą żółtą, będą uczyli się w trybie mieszanym. Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji, co najmniej 50 proc. uczniów z danej szkoły będzie miała zajęcia stacjonarnie w szkole, a pozostali zdalnie.
Przedszkola i szkoły podstawowe dla dzieci i młodzieży, bez względu na strefę, mają działać tak, jak do tej pory, z zachowaniem wymogów sanitarnych. W dalszym ciągu w tym placówkach wymagana jest zgoda sanepidu na zawieszenie zajęć stacjonarnych dla części lub wszystkich uczniów.
# # #
Dziś o godz. 12. odbędzie się posiedzenie Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL, które omówi m.in. sytuację związaną z nowelą ustawy o ochronie zwierząt.
Senat poparł w środę nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, wprowadzając do niej jednocześnie 36 poprawek. Senatorowie PSL-Koalicji Polskiej, współtworzący w Senacie wraz z KO, Lewicą i senatorami niezależnymi opozycyjną większość, opowiedzieli się za odrzuceniem ustawy w całości. Nowela wróci teraz do Sejmu, który będzie głosował nad poprawkami wprowadzonymi przez izbę wyższą.