W nowoczesny sposób ma pokazać prehistoryczne czasy. Na stałej wystawie w Krzemionkach będą multimedia, ścieżki edukacyjne dla dzieci, a całość ma być dostępna również dla osób niedosłyszących i niedowidzących.
Muzeum Historyczno – Archeologiczne rozstrzygnęło przetarg na wykonawcę ekspozycji. Na wystawie pojawią się informacje dotyczące duchowości w czasach kultury mierzanowickiej. Zaprezentowany zostanie warsztat ceramiczny, gdzie turyści poznają techniki wytwarzania naczyń w tym czasie. Ciekawym elementem będzie warsztat kamieniarski, pokazujący w jaki sposób obrabiano krzemień.
Wystawę wykona lubuska firma, zajmująca się produkcją scenografii teatralnych i operowych, ale także tworząca aranżacje muzealne. Z kolei projekt całości zleci podwykonawcy z Krakowa. Jak mówi Andrzej Przychodni, dyrektor muzeum, wystawa umożliwi przeniesienie rekonstrukcji do sali ekspozycyjnej, czym uzupełni ofertę samych kopalni.
– Zwiedzający zyska możliwość łatwiejszej percepcji tego, co znajduje się w podziemiach. Bez komentarza przewodnika, same Krzemionki i trasa podziemna są jednak trudne w odbiorze – mówi.
Wystawa ma być gotowa do wiosny przyszłego roku. Kosztować będzie ponad 3 mln zł. W rozstrzygnięciu drugiego przetargu pomogło ministerstwo kultury, które dołożyło ponad 100 tys. zł.