Jak wspominamy naszych nauczycieli? Czy to, co nam przekazali, wykorzystujemy w codziennym życiu?
Data 14 października upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej w 1773 roku. Ten dzień jest powszechnie obchodzony we wszystkich instytucjach związanych z oświatą – zwłaszcza w szkołach. W dowód wdzięczności za trud włożony w nauczanie pedagodzy obdarowywani są kwiatami i drobnymi upominkami.
Zapraszamy do rozmowy tel. – 41 200 20 20 lub mailowo: poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest środa, 14 października, 288. dzień roku.
Do końca roku pozostało 78 dni.
Wschód słońca: 07:02
Zachód słońca: 17:41
Dzień trwa 10 godz. 39 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 6 godz. 02 minut.
Imieniny obchodzą: Alan, Dominik, Fortunata oraz Bernard, Burchard, Donacjan, Fortunat, Gaja, Gajusz, Gaudencjusz, Gaudenty, Gwendalina, Just, Kalikst, Małgorzata, Paraskewa, Rustyk, Rustyka, Witalia
*****
Przysłowie na dziś: „Gdy październik ciepło trzyma, zwykle mroźna bywa zima”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Nauczyciela
Światowy Dzień Normalizacji
*****
ŚRODA, 14 PAŹDZIERNIKA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1943 r.
– WIELKA WIEŚ k/Niekłania: najpierw w domu Józefy Sroki a następnie Franciszka Rurarza, przebywał na leczeniu ranny Waldemar Szwiec „Robot” dowódca II Zgrupowania wchodzącego w skład Zgrupowań Partyzanckich Jana Piwnika „Ponurego”. Razem z nim kwaterowała jego obstawa, a oddział partyzancki znalazł miejsce w kopalni „Grzmiąca”.
Na skutek zdrady, Jerzego Wojnowskiego „Motora”, (jednocześnie agenta Gestapo pod pseudonimem „Garibaldi”) miejsce zakwaterowania partyzantów zostało przez Niemców otoczone.
W czasie próby przebicia poległ Waldemar Szwiec „Robot”. Razem z nim zginęli jego żołnierze: Piotr Downar „Azor”, Janusz Rychter „Jasiek” oraz Stanisław Wolf „Staszek”. Ciężko ranna Grażyna Śniadecka „Grażyna” zmarła kilka godzin później w niemieckiej niewoli.
– PIASEK: podczas obławy na Wielką Wieś (fragment działań osaczających przebywającego na melinie dowódcę II Zgrupowania Waldemara Szwieca „Robot”) działania pacyfikacyjne Niemcy przeprowadzili również w okolicznych miejscowościach. Działania te były efektem zdrady oficera Zgrupowania Partyzanckiego „Ponury”: Jerzego Wojnowskiego „Motor”.
W młynie w Piasku zabici zostali młynarz Jan Janiszewski i jego synowa Zofia Janiszewska, współpracujący z II Zgrupowaniem. W zabudowaniach aresztowany został ich kuzyn – podkomendny ppor. „Robota” – kpr. Stanisław Janiszewski „Dewajtis”. Po dwóch tygodniach śledztwa w Gestapo w Końskich zdołał zbiec.
Łącznie tego niemieckie oddziały pacyfikacyjne zamordowały w egzekucjach 3 osoby, dwie kolejne zostały zamordowane we wsi Piasek, 10 aresztowanych osób wysłanych do KL Auschwitz, a 6 na przymusowe roboty.
*****
ŚRODA, 14 PAŹDZIERNIKA: W POLSCE
1773 r. – Sejm (tzw. rozbiorowy) powołał Komisję Edukacji Narodowej- pierwsze w Europie ministerstwo oświaty.
1793 r. – sterroryzowany przez rosyjskie wojsko Sejm grodzieński przyjął napisany przez Katarzynę II Wielką projekt wieczystego sojuszu polsko-rosyjskiego.
1917 r. – w ramach Polskiej Organizacji Wojskowej powołano Konwent Organizacji A, który w nowej sytuacji miał kierować całokształtem działań politycznych i wojskowych piłsudczyków. W skład Konwentu weszli m.in. oficerowie legionowi, którzy dzięki zakonspirowaniu się uniknęli internowania przez Niemców, wśród nich Edward Śmigły – Rydz, Wacław Sieroszewski, Tadeusz Kasprzycki i Bogusław Miedziński. Koordynacją działań politycznych zajmował się Jędrzej Moraczewski, zaś sprawy wojskowe były w gestii Edwarda Śmigłego-Rydza, który został Komendantem Głównym POW.
1941 r. – w sowieckim więzieniu na Butyrkach w Moskwie zmarł Aleksander Prystor (ur. 2 stycznia 1874 r.), jeden z czołowych polityków obozu piłsudczykowskiego, bojowiec PPS, żołnierz POW, w II RP m.in. premier w latach 1931-33, poseł, senator, w latach 1935-38 marszałek Senatu.
1950 r. – ogłoszono wyroki w procesie IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Sąd skazał dowódcę WiN ppłk. Łukasza Cieplińskiego na karę śmierci, wykonaną 1 marca 1951 r.
1966 r. – w pobliżu wsi Kletno w Sudetach odkryto Jaskinię Niedźwiedzią.
*****
ŚRODA, 14 PAŹDZIERNIKA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
# # #
Dziś przypada Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.
W tym roku w związku z sytuacją epidemiczną wszystkie uroczystości organizowane z okazji święta odbywać się będą w reżimie sanitarnym.
Jak informuje MEN, także uroczystość z udziałem ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego będzie miała nieco inną formułę niż tradycyjnie. Zaproszono na nią mniejszą niż rok temu liczbę nauczycieli. Odznaczenia państwowe, medale i nagrody z rąk szefa resortu odbierze kilkudziesięciu nauczycieli z całej Polski.
Dzień Edukacji Narodowej wprowadzono w 1982 r. w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.
W artykule 74 ustawy Karta Nauczyciela zapisano: „W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych”.