Jak ubieramy się na co dzień? Czy do pracy zakładamy eleganckie ubrania czy te wygodne? A może nie przykładamy do tego większej wagi?
Dodajmy, że garnitur dodaje każdemu mężczyźnie plus 10 do prezencji. Warto więc go nosić, bowiem wtedy wszystkie niemal drzwi stoją przed nami otworem.
Zaparzamy do rozmowy tel. – 41 200 20 20 i mailowo – poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest wtorek, 13 października, 287. dzień roku.
Do końca roku pozostało 79 dni.
Wschód słońca: 07:00
Zachód słońca: 17:43
Dzień trwa 10 godz. 42 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 5 godz. 58 minut.
Imieniny obchodzą: Edward, Teofil oraz Daniel, Faust, Florencjusz, Florenty, Gerald, Geraldyna, Gerbert, Honorat, January, Karp, Magdalena, Marcjalis, Maurycy, Mikołaj, Reginbald, Siemisław, Wacław, Wacława, Wenancjusz, Wenanty
*****
Przysłowie na dziś: „W Edwarda jesień twarda”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Dawcy Szpiku
Międzynarodowy Dzień Noszenia Garnituru
Dzień Ratownictwa Medycznego
Międzynarodowy Dzień Sceptyków
*****
WTOREK, 13 PAŹDZIERNIKA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1655 r. – SANDOMIERZ: miasto zostało zajęte przez Szwedów podczas potopu szwedzkiego. Pół roku później, wycofując się, wysadzali w powietrze zamek, a w czasie walk spłonęła znaczna część miasta: kościoły św. Marii Magdaleny i św. Piotra, dachy kolegiaty, ratusz, spichrze nad Wisła oraz wiele domów.
1906 r. – KIELCE: ukazał się pierwszy numer tygodnika „Echa Kieleckie”. Pismo wychodziło do z 21 grudnia 1907 r. Z redakcją współpracowała m, in. Zofia Nałkowska.
1918 r. – PIŃCZÓW- na wiadomość o manifeście niepodległościowym Rady Regencyjnej odbyła się w niedzielę 13 października uroczystość patriotyczna.
*****
WTOREK, 13 PAŹDZIERNIKA: W POLSCE
1770 r. – Konfederacja barska uchwaliła Akt detronizacji Stanisława Augusta Poniatowskiego.
1805 r. – otwarto Liceum Krzemienieckie.
1847 r. – otwarto dworzec Kraków Główny i linię kolejową do Mysłowic.
1938 r. – podczas wypoczynku w Wenecji zmarł nagle na serce płk Władysław Belina-Prażmowski (ur. 3 maja 1888 r.), legendarny twórca kawalerii legionowej, wybitny dowódca w wojnie polsko-bolszewickiej, w II RP m.in. prezydent Krakowa i wojewoda lwowski.
1939 r. – powołano Narodową Organizację Wojskową.
1982 r. – funkcjonariusz komunistycznej Służby Bezpieczeństwa zamordował w Nowej Hucie młodego robotnika i działacza opozycji Bogdana Włosika.
1985 r. – w Zakopanem zmarł gen. Mieczysław Boruta-Spiechowicz (ur. 20 lutego 1894 r.), kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari, legionista II Brygady, jeden z dowódców obrony Lwowa w 1918 r., wybitny dowódca Wojska Polskiego w wojnie 1939 r., więzień sowieckich łagrów, dowódca 5 Dywizji Piechoty Armii Polskiej w ZSRS, w latach 1943-45 dowódca I Korpusu PSZ na Zachodzie, w latach 70-tych i 80-tych organizator niezależnego środowiska kombatanckiego, tytularny komendant Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej w 1984 r.
*****
WTOREK, 13 PAŹDZIERNIKA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
# # #
Dziś po południu odbędzie się telekonferencja premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami opozycji, której celem ma być omówienie sytuacji związanej z rozwojem epidemii koronawirusa.
Wcześniej, ok. godz. 8.30 – według zapowiedzi szefa KPRM Michała Dworczyka – premier ma odbyć telekonferencję z prezydentami największych miast w Polsce. Tu tematem również ma być sytuacja związana z epidemią koronawirusa.
# # #
Senat zajmie się dziś nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt. Senatorowie wysłuchają m.in. stanowiska Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która opowiedziała się na poniedziałkowym posiedzeniu za odrzuceniem noweli. Komisja zdecydowała, że zgłoszone przez wicemarszałka Senatu Marka Pęka (PiS) poprawki zostaną przedstawione jako wniosek mniejszości.
Nowelą, która m.in. wprowadza zakaz hodowli na futra i ogranicza ubój rytualny, zajmowała się w poniedziałek także senacka Komisja Ustawodawcza. Komisja ta zaproponowała szereg poprawek, m.in. dotyczące obowiązku czipowania psów oraz możliwość odwołania się do sądu w przypadku niezadowalającej rekompensaty za zamknięcie lub ograniczenie działalności. Nie zaakceptowano m.in. poprawki zgłoszonej prze PSL dot. wydłużenia do 10 lat vacatio legis przepisów zakazujących hodowli zwierząt na futra i ograniczających ubój rytualny wyłącznie do potrzeb krajowych związków wyznaniowych.
# # #
Dziś po godz. 11.30 zbierze się rząd. Ministrowie mają zająć się dwoma projektami.
Pierwszy to przygotowany przez resort sprawiedliwości projekt nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego mający na celu umożliwienie wydawania zaświadczeń w postaci elektronicznej, opatrzonych kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną. Ma to – jak podkreślają autorzy propozycji – znacząco usprawnić procedury wydawania zaświadczeń z Krajowego Rejestru Karnego, a także zaświadczeń wydawanych przez inne organy administracji publicznej.
Ministrowie omówią również przygotowany przez resort infrastruktury projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym.