80 pamiątek po trzech pisarzach związanych z Sandomierzem przekazała dzisiaj Muzeum Okręgowemu rodzina Burków.
Są to rękopisy, dawne wydania książek i tomików poezji, pamiątki osobiste i kilka cennych przedmiotów, związanych z Wincentym Burkiem – pisarzem nurtu chłopskiego, Stanisława Młodożeńca-poety, współtwórcy futuryzmu oraz Tomasza Burka, krytyka literackiego, eseisty i historyka literatury.
Krzysztof Burek syn Wincentego Burka wyjaśnia, że wraz ze swoją siostrą Martą chcą podkreślić związki rodziny z Sandomierzem oraz udostępnić unikatowe archiwalia szerszemu gronu odbiorców. Wśród darów jest m.in. rękopis najbardziej znanej książki Wincentego Burka „Droga przez wieś”, pisanej w latach 1932-34 oraz jej wydanie z 1935 roku. Rodzina podarowała także zeszyt do kaligrafii Wincentego Burka z 1917 roku.
Ciekawostką jest także oryginalny wpis Jarosława Iwaszkiewicza do pamiętnika Tomasza Burka, w którym mowa jest o znaczeniu Sandomierza, który jak napisał Iwaszkiewicz jest „rdzeniem naszej ojczyzny”.
W zbiorze dotyczącym Tomasza Burka jest także oryginał listu prezydenta Andrzeja Dudy, który był odczytany na pogrzebie pisarza 3 lata temu.
Dominik Płaza dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, dziękując darczyńcom podkreślił, że te przedmioty bardzo chętnie przyjęłoby każde muzeum literatury, dlatego jest bardzo wdzięczny rodzinie Burków za ten gest. Archiwalia wymagają konserwacji i muzeum postara się o pieniądze na ten cel. Część z przekazanych przedmiotów zostanie pokazana na wystawie na początku przyszłego roku.
– Ta kolekcja będzie na pewno podstawą do działań działu literatury w naszym muzeum. Pomiędzy wierszami na pewno kryje się jeszcze wiele zagadek – stwierdził dyrektor.
Jerzy Krzemiński, wieloletni kierownik działu literatury w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu przyznał, że jest to niezwykły i unikatowy zbiór pamiątek, który wzbogaca istniejące zbiory. Szczególnie jest zadowolony z rękopisów, których wartość będzie z czasem rosła.