Co oznacza niepodległość dla współczesnych Polaków? Chce to sprawdzić Muzeum Wsi Kieleckiej. Jeden z koordynatorów projektu, doktor Krzysztof Karbownik, wyjaśnia, że to kolejna okazja do świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a także uczczenia 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.
– Planujemy wykorzystać pocztówki, które będą pochodziły z naszych zbiorów oraz ze zbiorów naszych współpracowników, bo nie jesteśmy jedynymi wykonawcami projektu. Pomaga nam Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wsi Kieleckiej, Stowarzyszenie „Siła Woli” z Nowin oraz Stowarzyszenie Grupa Inicjatywna Pod Prąd z Suchedniowa. Wybraliśmy pięć pocztówek, które powiększyliśmy do rozmiarów 200×130 centymetrów i każdą z nich podzielimy na 20 części. W sumie uzyskamy 100 kart pracy, bo każdy taki element będzie kartą pracy, które dostarczymy do przedstawicieli pięciu kategorii wiekowych – 6-10 lat, 10-19 lat, 19-25 lat, powyżej 25 lat oraz powyżej 60 lat – wymienia.
Zadaniem uczestników będzie umieszczenie na swoich kartach wyjaśniania, czym jest dla nich niepodległość. Jak zaznacza Krzysztof Karbownik, organizatorzy niczego nie narzucają.
– To może być forma dowolna. Czy to będzie rysunek, czy tylko jedno zdanie, czy forma literacka – to już wybór uczestników. Dla nas najważniejsze jest, żeby to było szczere – podkreśla.
Uczestnikom mogą pomóc filmy, które powstają na potrzeby projektu.
– Będzie to 10 filmów edukacyjnych, mówiących o najważniejszych wydarzeniach, związanych z etapami odzyskiwania przez Polskę niepodległości, jej utrwalania oraz utrzymywania tożsamości narodowej – wyjaśnia koordynator.
Filmy będą dostępne na muzealnym kanale YouTube oraz na Facebooku. Aby mogły dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców, będą tłumaczone także na język angielski, a umieszczone napisy pomogą osobom niesłyszącym lub niedosłyszącym.
Zapełnione karty wrócą do Muzeum Wsi Kieleckiej i, jak tłumaczy Krzysztof Karbownik, zostaną połączone w całość.
– Tak powstanie wystawa plenerowa, składająca się z pięciu wielkoformatowych pocztówek. Będzie to wystawa dwustronna, bo z jednej strony będą kopie pocztówek, a z drugiej indywidualny wyraz podejścia do tego, czym dla przedstawicieli różnych kategorii wiekowych jest niepodległość. Liczymy na bardzo ciekawe rezultaty tej pracy – dodaje.
Wystawa ma powstać podczas spotkania z udziałem uczestników projektu. Będzie prezentowana po 20 października w Parku Etnograficznym w Tokarni, później stanie także w Dworku Laszczyków w Kielcach oraz Mauzoleum w Michniowie.
– Liczymy na to i wyjdziemy z taką propozycją do innych ośrodków kultury, żeby taką wystawę wypożyczyć lub kopiować założenia projektowe – dodaje Krzysztof Karbownik.
Zadanie uzyskało dofinansowanie z rządowego programu „Niepodległa”.