Msza w intencji mieszkańców odprawiona w kościele pod wezwaniem Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty w Pińczowie rozpoczęła dwudniowe uroczystości upamiętniające 592. rocznicę lokacji miasta.
Prawa miejskie Pińczów otrzymał 21 września 1428 roku. Lokacji dokonał zaś król Władysław Jagiełło z tzw. przywilejem jarmarków tygodniowych i rocznych, które spowodowały rozwój miasta – mówi Justyna Dziadek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie.
– Wiemy też, że Pińczów nie był wówczas pierwszy raz lokowany jako miasto. Prawdopodobnie wcześniej nie rozwinął się, dlatego lokacje powtórzono – tłumaczy.
Justyna Dziadek dodaje, że główne uroczystości odbędą się w poniedziałek, czyli dokładnie wtedy, kiedy przypada 592.rocznica lokacji miasta. O godzinie 11.00, w wirydarzu pińczowskiego muzeum odbędzie się uroczyste przekazanie zabytkowego tłoku pieczętnego Magistratu Miasta Pińczowa z 1707 r. Darczyńcą tego cennego eksponatu jest Krzysztof Polański z Kielc.
– To pasjonat, regionalista, który w dzieciństwie mieszkał w Pińczowie i darzy miasto duża sympatią. Tłok kupił na giełdzie i postanowił go przekazać do zbiorów muzeum – dodaje.
Uczestnicy wydarzenia będą mogli wysłuchać prelekcji na temat pieczęci i tłoków pieczętnych. Był to ważny element w czasach średniowiecza. Były to znaki wiarygodności, które poświadczały prawdziwość i oryginalność dokumentów.
Każdy z uczestników otrzyma też pamiątkowy odcisk pieczęci w laku. Na tłoku pieczętnym widnieje herb Pińczowa, w tym dwie rozdarte strzały. W otoku znajduje się zaś napis w języku łacińskim, informujący,że jest to pieczęć Magistratu Pińczowa. Eksponat zostanie umieszczony w gablocie na wystawie stałej, która dotyczy historii miasta.
Przed dwoma laty, podczas 590. rocznicy lokacji miasta odsłonięto kopię dokumentu lokacyjnego z 21 września 1428 roku. Oryginalny akt lokacyjny miasta znajduje się w Muzeum Narodowym w Kielcach.