Wieniec z powiatu sandomierskiego, wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich „Łoniowianki”, będzie reprezentował województwo świętokrzyskie podczas dzisiejszych dożynek prezydenckich w Warszawie.
Jak mówi Monika Musiał-Ćwiertnia z „Łoniowianek”, wieniec powstał na konstrukcji w kształcie korony i jest zwieńczony krzyżem. Zwyciężył w konkursie na najpiękniejszy świętokrzyski wieniec, który odbył się 9 września w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.
– Wykonany jest ze zbóż: pszenicy, jęczmienia, owsa i prosa, udekorowany kwiatami z naszych przydomowych ogrodów: słonecznikiem, suszkami, wrotyczem. Użyłyśmy do dekoracji bukszpanu, kaliny i wplotłyśmy leszczynową gałązkę, symbol obfitości i błogosławieństwa bożego – dodaje Monika Musiał-Ćwiertnia. Konstrukcję od podstaw wykonali strażacy i wszystkie elementy wieńca zostały do niej przywiązane.
Jak mówił Marek Jońca, członek zarządu województwa świętokrzyskiego, plecenie wieńców jest tradycją na polskiej wsi.
– Od pokoleń tak jest, że za to, co jest dla człowieka najważniejsze: za żywność, zboże, dziękujemy Panu Bogu i tym, którzy je wytwarzają. W różnych regionach naszego kraju różnie się nazywa dożynki: święto dziękczynienia, święto plonów, ale dotyczą tego samego: podziękowania za zbiory, za pracę i życzeń, aby kolejny rok był jeszcze lepszy – tłumaczył.
Prezydenckie dożynki wyjątkowo w tym roku, ze względu na pandemię, odbywają się w Warszawie. Zazwyczaj były organizowane w Spale. Święto zapoczątkowane zostało przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego w 1927 roku.
Dziś ceremoniał dożynkowy odbędzie się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w stolicy.