W ubiegłych latach na poznańskich uczelniach wiedzę zdobywało ponad 100 tys. osób.
Zainteresowanie studiami w stolicy Wielkopolski nie spada pomimo pandemii koronawirusa. Potwierdzają to dane z rekrutacji na poznańskie uniwersytety.
– Większość zajęć w nadchodzącym semestrze na wszystkich uczelniach będzie odbywać się w trybie zdalnym. Studenci mogą więc zrezygnować z mieszkania w Poznaniu na stałe – tłumaczy Dorota Bączkiewicz z Niezależnego Zrzeszenia Studentów Politechniki Poznańskiej.
– Jeżeli to będą studia w całości odbywane zdalnie, to zostają w domach rodzinnych, chyba, że mają pracę w Poznaniu. Jeżeli będą to studia hybrydowe, to są różne opcje: mogą dojeżdżać na zajęcia i zostać w Poznaniu na noc u znajomych albo w motelu, hostelu – dodaje.
Uczelnie w różny sposób organizują zajęcia stacjonarne. Na Uniwersytecie Przyrodniczym odbędą się one w trzech etapach trwających do trzech tygodni. Politechnika Poznańska przed 15 listopada wpuści do budynków na laboratoria tylko zaczynających studia, a na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza o ich wprowadzeniu decydują oddzielnie władze poszczególnych wydziałów.
– Brak studentów na pewno odczuje budżet miasta – zapowiada dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej, Iwona Matuszczak-Szulc.
– Te osoby pracują, korzystają z różnych sposobów spędzenia wolnego czasu, dodatkowych szkoleń, usług. Z naszych szacunków wynika, że ponad 60 procent studentów korzysta z transportu publicznego. Około 60 procent studentów, którzy studiują w Poznaniu, wynajmują mieszkania na naszym rynku lokalnym – dodaje.
Urząd nie posiada jeszcze konkretnych wyliczeń, o jakich stratach finansowych można mówić w związku z opuszczaniem Poznania przez studentów. Ich brak oznacza też straty w sferach kulturowych oraz inwestycyjnych – dodaje Iwona Matuszczak-Szulc.
Z powodu pandemii koronawirusa nie odbywa się wiele akademickich imprez i wydarzeń. Dla NZS Politechniki Poznańskiej nieobecność rówieśników oznacza chociażby problemy z organizowaniem „Wampiriady”. Popularna akcja pobierania krwi ma odbyć się przy użyciu krwiobusów.