Aż w sześć wydarzeń będzie obfitował drugi dzień XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego imienia Krystyny Jamroz.
Koncerty odbędą się nie tylko w Busku-Zdroju, ale także w Ożarowie, Solcu Zdroju oraz Wiślicy. Dwa z nich będą dedykowane papieżowi Polakowi.
Jak wyjaśnia Artur Jaroń, dyrektor artystyczny festiwalu, rok 2020 jest rokiem świętego Jana Pawła II, co znalazło wyraz w tegorocznym programie. Pierwszy z tych koncertów odbędzie się dziś, o godzinie 16, w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Królowej Rodzin w Ożarowie (wstęp wolny).
– Publiczność usłyszy między innymi prawykonanie kompozycji Jerzego Mądrawskiego, który zagra na akordeonie. Jerzy Mądrawski jest wybitnym polskim akordeonistą, pedagogiem. Zagra również na organach Mariusz Ryś, a wystąpi Chór Fermata z Kielc, od dyrekcją Ewy Robak, który przeniesie nas przez epoki z kompozycjami chóralnymi – wyjaśnia.
Podczas tego koncertu nie zabraknie „Barki”, ulubionej pieśni Karola Wojtyły.
Drugi papieski koncert także dziś, ale o godzinie 19.00, w Bazylice Kolegiackiej Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Wiślicy (wstęp wolny).
– Uważam, że jest to skarb polskiej kultury i w tych pięknych wnętrzach zabrzmi muzyka od renesansu aż po „Bolero” Ravela w opracowaniu zespołu Affabre Concinui – wyjaśnia Artur Jaroń. Affabre Concinui, to grupa wokalna, śpiewająca a cappella, założona w 1983 roku w Poznaniu.
Członkowie zespołu są wychowankami dwóch znanych poznańskich chórów chłopięco-męskich Stefana Stuligrosza i Jerzego Kurczewskiego. Są to: Robert Hylla – kontratenor, Leszek Marciniak- kontratenor, Przemysław Czekała- tenor, Piotr Lewandowski- baryton, Piotr Dziurla- bas i Artur Hoffmann – bas. Nazwa „affabre concinui” wywodzi się z łaciny i oznacza „idealnie współbrzmiąc”, co jest artystycznym credo zespołu.
Repertuar zespołu obejmuje setki różnorodnych utworów. Można w nim znaleźć: utwory ludowe, dawną muzykę religijną i świecką, utwory orkiestrowe, żarty muzyczne, standardy jazzowe i przeboje pop. Kompozycje wykonywane przez grupę charakteryzują się ciekawym, czystym i naturalnym brzmieniem, a także znakomitą imitacją instrumentów muzycznych.
Koncertu z Wiślicy będzie można dziś posłuchać na antenie Polskiego Radia Kielce. Retransmisja o godzinie 23.05.
Świętemu Janowi Pawłowi II będzie dedykowany także trzeci koncert- „Muzyka mistrzów”, który odbędzie się we wtorek w kościele świętego Brata Alberta w Busku Zdroju. Patronat nad koncertami papieskimi sprawuje wojewoda świętokrzyski, Zbigniew Koniusz.
A jeszcze dziś w programie znalazła się Kawiarenka Festiwalowa. O godzinie 12, w Hotelu Słoneczny Zdrój spotkanie z sopranistką, Joanną Woś. Wstęp wolny. Także dziś odbędzie się „Koncert na trawie”. Przy Buskim Samorządowym Centrum Kultury Orkiestra Dęta wykona standardy muzyki rozrywkowej XX wieku. Początek o godzinie 15.00, wstęp wolny.
O godzinie 17.00, ale już na scenie, wystąpią „Buscy artyści dla Krystyny Jamroz”. Na scenie pojawią się: Roma Owsińska- sopran, Joanna Nawrot- sopran, Jakub Oczkowski- tenor oraz Buska Orkiestra Zdrojowa. Wstęp kosztuje 40 złotych.
Natomiast o godzinie 19.00, w kościele świętego Mikołaja w Solcu-Zdroju rozpocznie się koncert „Zaczarowany świat operetki” (wstęp wolny). Gospodarzem wieczoru będzie Artur Jaroń, który zachęca do wizyty w tym miejscu.
– Cieszymy się, że po raz kolejny gramy w tym miejscu tradycyjnie na zaproszenie pana Adama Pałysa, wójta Solca-Zdroju. Można powiedzieć, że zespół Strauss Ensemble ma tam swój stały abonament, za co jesteśmy panu wójtowi bardzo wdzięczni – podkreśla.
Oprócz zespołu muzyki wiedeńskiej Strauss Ensemble, wystąpią znakomici soliści: Anna Lasota – sopran, Małgorzata Długosz- sopran, Jakub Oczkowski – tenor oraz Jakub Milewski – baryton.