Promocja kultury, upowszechnianie dziedzictwa i wiedzy o Zawichoście, a także wspólne działania naukowo-badawcze, edukacyjne i kulturalne to najważniejsze założenia listu intencyjnego podpisanego w Zawichoście przez czterech sygnatariuszy tj. urząd miasta i gminy, dom kultury, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Annopol „Szansa”, które m.in. zajmuje się archeologią, posiada w swoim gronie grupę eksploracyjną, podejmującą cenne inicjatywy dla ratowania zabytków historii.
Jak powiedziała burmistrz Zawichostu Katarzyna Kondziołka, to bardzo ważny dokument porządkujący działania podejmowane od wielu miesięcy i stwarzający wiele nowych możliwości. Dzięki tak szerokiej współpracy łatwiej będzie promować Zawichost, jego bogate dzieje i dorobek. W planach są m.in. spotkania z historykami i archeologami, którzy pracowali lub pracują na tym terenie. Burmistrz Zawichostu bardzo zależy również na tym, aby wypromować zabytki, które są mało znane. Należy do nich m.in. kościół romański z XI wieku znajdujący się pod kościołem Najświętszej Marii Panny, a także zespół klasztorny św. Jana Chrzciciela z XIII wieku.
Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu stwierdził, że współpraca zwiększa możliwości dla wszystkich podmiotów będących uczestnikami tego porozumienia.
– Dzisiaj w dobie sieciowania, łączenia się samorządów i innych instytucji takie oddolne porozumienie to przyczynek do rozszerzania naszej działalności. Będziemy wspierać działalność Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zawichoście na różnych polach m.in. archeologicznym, historycznym i etnograficznym. Będziemy pomagać też pani burmistrz w różnych działaniach – stwierdził dyrektor Płaza.
Wojciech Rudziejewski-Rudziewicz prezes stowarzyszenia „Szansa” powiedział, że społecznicy będą prowadzić w formie wolontariatu na terenie gminy Zawichost badania, będą szukali na tym terenie śladów przeszłości przy pomocy wykrywaczy metali. Będą też organizować warsztaty dla dzieci, aby nauczyć ich tej umiejętności. Będzie to kontynuacja działań, ponieważ członkowie stowarzyszenia mają na swoim koncie cenne odkrycia z terenu gminy Zawichost. Jedno z ostatnich to znalezienie denaru republikańskiego z III wieku p.n.e, bardzo rzadko występującego na terenie Polski.
Patrycja Sus-Lutyńska dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zawichoście powiedziała, że bardzo ceni sobie dotychczasową współpracę zarówno ze Stowarzyszeniem „Szansa” i z Muzeum Okręgowym.
– Jesteśmy małą instytucją dlatego każdy partner, który może wnieść swoją wiedzę merytoryczną i swoje doświadczenia, z którym możemy coś wspólnie zrobić jest dla nas kolejną szansą – stwierdziła dyrektorka.
Obecnie w Domu Kultury w Zawichoście można oglądać wystawę z sandomierskiego muzeum dotyczącą kultury lasowiackiej i jej promocji w Stanach Zjednoczonych.