Sandomierscy winiarze rozpoczęli winobranie. Jako pierwszą w tym rejonie zbiera się białą odmianę Solaris. W winnicy św. Jakuba u ojców dominikanów w Sandomierzu tegoroczne zbiory są dobre.
Jak powiedział przeor Marcin Lisak, grona co prawda są mniejsze od ubiegłorocznych, ale za to bardzo dojrzałe i mają dużo cukru. Powstanie z nich wino półwytrawne. Dominikanie robią wino i sprzedają je turystom odwiedzającym ich winnicę.
Oprócz odmian hybrydowych sandomierscy zakonnicy uprawiają także odmiany szlachetne winogron np. Zweigelt, Cabernet Cortis, a także Chardonnay i Cabernet Sauvignon. Ta ostatnia odmiana to eksperyment na Sandomierszczyźnie, żadna inna winnica jej nie uprawia. Winnica św. Jakuba liczy hektar, ale na razie owocuje połowa z niej. Rocznie powstaje 5 tys. butelek wina.
Na inaugurację winobrania u dominikanów zostały zaproszone m.in. władze samorządowe miasta i powiatu. Winogrona zbierali zarówno burmistrz, jego zastępca, starosta, a także podopieczni Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Zawichoście wraz z nauczycielami oraz osoby zaprzyjaźnione z klasztorem. Starosta Marcin Piwnik powiedział, że winiarstwo w powiecie sandomierskim bardzo dobrze się rozwija, powstają kolejne winnice, które coraz chętniej odwiedzają turyści. W ostatnim zestawieniu najbardziej popularnych miejsc w Sandomierzu i okolicy w czołówce są m.in. winnice.
– Właściciele winnic odnajdują w nich sposób na życie, na realizację swoich pasji, myślę, że to jest właściwy kierunek rozwoju tego terenu – stwierdził starosta.
Burmistrz Marcin Marzec powiedział, że miastu zależy na promowaniu lokalnego winiarstwa, ponieważ jest to element związany z miejscową tradycją i wyróżniający Sandomierz. Uprawom winorośli sprzyja specyficzny mikroklimat, nasłonecznione stoki, żyzne lessowe gleby, wina się udają – to wszystko tworzy wyjątkowy klimat Sandomierza, jest naszym bogactwem z którego jesteśmy dumni – dodał burmistrz.
W powiecie sandomierskim jest obecnie około 20 winnic, z których 9 posiada pozwolenie na sprzedaż własnego wina. Wielkość plantacji jest zróżnicowana, liczy od kilku arów do 6 hektarów. Z reguły stanowią one dodatek do pracy zawodowej właścicieli. Działa Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy zajmujące się m.in. szkoleniami, promocja i organizowaniem wydarzeń związanych z winiarstwem.
Winobranie na Sandomierszczyźnie potrwa do połowy października. Uprawę winorośli na tych terenach zainaugurowali w XIII wieku dominikanie.