W Sanktuarium Maryjnym w Sulisławicach rozpoczęły się uroczystości z okazji święta Narodzenia Najświętszej Marii Panny połączone z odpustem. Mszy polowej na placu przed świątynią przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.
Wzięli w niej udział pielgrzymi z kilkunastu gmin, a także posłowie PiS Agata Wojtyszek i Marek Kwitek oraz samorządowcy, przedstawiciele świętokrzyskich instytucji i organizacji. Biskup Krzysztof Nitkiewicz stwierdził w homilii, że konfrontując się z Maryją widzimy, ile w naszym życiu jest jeszcze do poprawienia. Matka Boża jest przykładem zaangażowania i oddania Bogu oraz ludziom. Hierarcha przypomniał, że św. Jan Paweł II nazwał Maryję początkiem lepszego świata, bez grzechu, świata należącego do Boga.
– Ten świat trwa i promieniuje, a my powinniśmy wchodzić w jego krąg, aby stawać się nowymi ludźmi. To nie jest jakaś kuracja odmładzająca. Powinniśmy się stawać nowymi ludźmi, podobnymi do Pana Boga, uwalniając się od grzechów. Dlatego właśnie przy okazji święta Narodzenia Najświętszej Marii Panny warto zapytać siebie samego, do kogo należy nasze życie – powiedział biskup.
Ordynariusz sandomierski podkreślił, że życie nie jest wyłącznie naszą własnością, ważne jest, aby uczynić je darem dla innych.
– Można służyć Panu Bogu, uczciwie pracując, będąc dobrym ojcem, matką, dobrym dzieckiem, dobrym człowiekiem dzielącym się z innymi, należycie pełniąc funkcje zawodowe. Nie trzeba robić nadzwyczajnych rzeczy, leżeć krzyżem i pościć, chociaż to też jest ważne, ale uczciwe życie polega na współdziałaniu z Panem Bogiem – stwierdził biskup Krzysztof Nitkiewicz.
Większość pielgrzymów przyszła na uroczystości pieszo. Byli to m.in. mieszkańcy Sandomierza, Staszowa i Połańca. Jadwiga i Jagoda z połanieckiej pielgrzymki mówiły naszej reporterce, że jest to wielkie przeżycie duchowe.
– Szłam dzisiaj do Sulisławic z Połańca, w strugach deszczu, padało do Osieka, ale to było wielkie przeżycie i serdeczna modlitwa, podziękowanie, przeproszenie i prośba o łaski dla rodziny, ojczyzny i województwa. Jestem bardzo szczęśliwa – stwierdziła pani Jagoda.
Po mszy, z powodu epidemii nie było jak zwykle procesji ulicami Sulisławic, przy ołtarzu polowym odmówiono różaniec, a następnie odbył się Apel Maryjny. Główna msza odpustowa odbędzie się 8 września. Uroczystościom przewodniczyć będzie prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Zmartwychwstańców ojciec Krzysztof Swół. Msza rozpocznie się o godzinie 12.30.