Mieszkańcy gminy Dwikozy uczcili setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. W Wiejskim Domu Kultury w Nowym Kamieniu, Klub Seniora skupiający osoby z kilku okolicznych miejscowości przedstawił montaż słowno-muzyczny pt. „Póki Polska żyje w nas”. W występie wzięło udział 11 osób.
Sala widowiskowa udekorowana była biało-czerwonymi motywami. Seniorzy zaprezentowali program historyczny dotyczący wydarzeń od odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku do momentu wojny polsko-bolszewickiej, jej przebiegu w 1920 roku i skutków. Swoje prezentacje przeplatali pieśniami patriotycznymi i piosenkami żołnierskimi.
Prezes Klubu Seniora Krzysztof Czosnek powiedział, że chęć uczczenia setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej wzięła się z poczucia obowiązku patriotycznego, ponieważ było to bardzo ważne wydarzenie. Członkowie klubu bardzo chętnie zgodzili się na propozycję przygotowania takiego wydarzenia i włączyli się w przygotowania. Pomógł także Gminny Ośrodek Kultury.
– Bitwa Warszawska była przełomem w dziejach Polski, dała wolność naszej ojczyźnie i tak naprawdę także całej Europie. Założenia najeźdźców były takie, aby zawładnąć cały nasz kontynent, a bitwa zatrzymała się na przedpolach Warszawy, co było wielkim zwycięstwem, określonym też jako Cud nad Wisłą, bo nie da się tego określić normalnymi słowami – stwierdził Krzysztof Czosnek.
Uroczystości rozpoczęły się od wprowadzenia na salę pocztu sztandarowego Ochotniczej Straży Pożarnej z Mściowa. Wójt Dwikóz Marek Łukaszek w rozmowie z Radiem Kielce stwierdził, że jest dumny z mieszkańców, którzy w ten sposób uhonorowali ważną rocznicę. Duch patriotyczny jest wciąż żywy wśród lokalnej społeczności. Gmina Dwikozy wiele razy była miejscem walk podczas I i II wojny światowej, a w Bitwie Warszawskiej z 1920 wzięło udział wielu mieszkańców tego terenu. Kilkunastu uczestników zostało trwale okaleczonych podczas walk, co pamiętają jeszcze najstarsi mieszkańcy – dodał wójt Łukaszek.
Po części oficjalnej w Wiejskim Domu Kultury odbył się poczęstunek przygotowany przez Klub Seniora. Uroczystości zorganizowano w rygorze sanitarnym ze względu na epidemię.