Święto Chleba odbyło się w Parku Etnograficznym w Tokarni. W tradycyjnej imprezie wzięło udział wiele osób.
Kamila Kasperek i Adrian Gołuchowski przyjechali do skansenu ze swoimi rodzinami, aby poczuć dawny smak chleba. Jak mówią, takiego pieczywa już nie ma.
– Pajda chleba ze smalcem smakuje wybornie. Trudno znaleźć w rodzinie babcie, czy prababcie, które potrafią coś takiego pysznego robić – mówiła pani Kamila.
Panu Adrianowi wypieki bardzo smakowały. Jak mówił, obecnie używa się polepszaczy i nie ma tego smaku, co kiedyś.
Poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że coroczne Święto Chleba w Tokarni to swoiste dożynki rolników, którzy przyjechali z całego województwa. Jest również wiele dożynkowych gości, którzy podziwiają ich pracę i są im za nią wdzięczni.
– Ja też jestem tu po to, aby rolnikom podziękować. Dziękuję im za to, że nas żywią. Jestem im wdzięczny za to, że podtrzymują tę piękną tradycję, że na koniec żniw trzeba upiec bochen chleba, upleść wieniec, przynieść przed ołtarz i podziękować Bogu za udane plony. Cieszę się, że świętokrzyscy rolnicy o tym pamiętają – podkreślił parlamentarzysta.
Dużo osób odwiedziło Chałupę ze Złotnik, gdzie były wypiekane podpłomyki. Aleksandra Imosa z Muzeum Wsi Kieleckiej podkreśliła, że przepis na nie jest bardzo prosty.
– W naszych podpłomykach najważniejsze są ciepłe uczucia, miłość, czułość i oddanie. Potrzebny jest czas, bo nic nie będzie dobre, jeśli temu nie pozwolimy dojrzewać, dorastać, piec się, stygnąć. A składniki potrzebne do wypieku podpłomyków wszyscy znają: to mąka, woda, drożdże lub zakwas i cukier – wymienia.
Na dużej scenie podczas imprezy w skansenie zaprezentowały się zespoły ludowe, pokazane były zapomniane już obrzędy, a chętni mogli przemielić ziarna w żarnach oraz młócić zboże cepem. Jedną z wielu atrakcji Święta Chleba było uruchomienie zabytkowego wiatraka z Dębna.
Imprezie towarzyszył kiermasz regionalnych potraw i rękodzieła. Wydarzenie po raz pierwszy uzyskało dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu „Chleb w polskiej tradycji ludowej”.