Legendy, opowiadania, anegdoty i ciekawostki historyczne o Zawichoście. Będzie można ich posłuchać w Internecie na platformie YouTube.
To efekt projektu realizowanego przez tamtejszą Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną, która otrzymała na ten cel 11 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uczestnicząc w konkursie na najciekawsze działania w sieci w dobie ograniczonych możliwości kontaktu z literaturą i sztuką z powodu epidemii. Lektorami są m.in. burmistrz Katarzyna Kondziołka, jej zastępca Katarzyna Zioło, dyrektorzy szkół, nauczyciele, radni, sołtysi i inni.
Jak powiedziała dyrektor biblioteki, Halina Jakubczak, celem projektu jest ocalenie od zapomnienia publikacji dotyczących Zawichostu, lokalnej historii i legend oraz zainteresowanie nimi szerszego grona odbiorców – dzieci, rodziców, seniorów, a także mieszkańców innych części Polski, interesujących się regionalistyką.
Do tej pory nagrano m.in. legendę o wsi Dąbie i grasującym tam diable Kliczka, legendę o Romanie Cichowskim – mieszkańcu Linowa, niezwykle pracowitym szlachcicu, który był także konstruktorem maszyn rolniczych. Przypomniano również postać księdza Jana Wiśniewskiego, który złożył relikwie w Czyżowie Szlacheckim. W sieci czytane są także opowiadania o Zawichoście, napisane specjalnie w tym celu. Ich autorem jest Zbigniew Włodzimierz Frączek.
Nagrania dokonywane są w miejscach charakterystycznych dla Zawichostu, np. obok klasztoru czy w bibliotece. Na YouTube będą ukazywać się systematycznie do końca października. Projekt nosi nazwę „Wielbłąd w sieci – krokodyl w Wiśle. Ocalanie od zapomnienia” i pod takim hasłem będzie można szukać nagrań na YouTube. Niedługo dostępny będzie pierwszy odcinek.