Osada średniowieczna w Hucie Szklanej wkrótce zostanie rozbudowana. Powstanie nowy budynek, w którym znajdzie się nowoczesna wystawa przybliżająca kulturę dawnej wsi świętokrzyskiej. Została podpisana umowa na realizację zadania.
Anna Łubek, dyrektor Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich w Bielinach, informuje, że nowy obiekt będzie nosił nazwę „Harmonia”. Jego wygląd będzie nawiązywał bowiem do tradycyjnej zagrody wiejskiej i instrumentu muzycznego.
– W multimedialny sposób zaprezentujemy tradycje, zwyczaje oraz codziennie życie świętokrzyskiej wsi z przełomu XIX i XX wieku. Będzie to budynek całoroczny, w związku z czym znacząco podniesie się atrakcyjność turystyczna Gór Świętokrzyskich. Wydłuży się sezon turystyczny. Stworzymy ofertę, która pozwoli nam funkcjonować poza sezonem letnim – zaznacza.
Zadanie będzie zrealizowane do kwietnia 2023 roku. Wójt Bielin Sławomir Kopacz informuje, że prace rozpoczną się w przyszłym roku. Jak dodaje, w ramach Związku Gmin Gór Świętokrzyskich prowadzone są prace nad strategią rozwoju całego regionu.
– Doszliśmy do wniosku, że trzeba wzmacniać charakterystyczne miejsca w Górach Świętokrzyskich, takie jak Święty Krzyż i Nowa Słupia. Kiedy jedziemy w Tatry, to nie kojarzymy ich już jedynie z Zakopanem, ale także z Białką Tatrzańską czy z Bukowiną. Chcemy, aby podobnie było i u nas – dodaje.
Prace będą wykonane w ramach wspólnego, unijnego projektu Świętego Krzyża i gminy Bieliny. Jak informowało już Radio Kielce, zabytkowy klasztor zostanie odrestaurowany. Ojcowie oblaci już podpisali umowę z wykonawcą. Prace obejmą bazylikę, kaplicę Oleśnickich, krużganki oraz klasztor.
– W planach są także renowacje posadzek, konserwacje ołtarzy, starych mebli oraz fresków – informuje ojciec Marian Puchała, superior klasztoru na Świętym Krzyżu.
– Bardzo się cieszę, że ten projekt, który był długo wyczekiwany, doczeka się realizacji. Wiadomo, że musimy iść z biegiem czasu, dlatego cieszę się, że wreszcie zostaną zlikwidowane bariery architektoniczne, które utrudniają dostęp do kościoła osobom na wózkach – zaznacza.
Ojciec Marian Puchała uspokaja, że w trakcie realizacji inwestycji klasztor będzie dostępny dla zwiedzających.
– Kościół musi funkcjonować. Nie możemy zatrzymać pielgrzymów czy turystów. Musi się z tym liczyć wykonawca – zauważa.
W klasztorze zostanie zainstalowane także nowe ogrzewanie, oświetlenie, nagłośnienie oraz instalacja antywłamaniowa. Ponadto będą wymienione główne drzwi wejściowe do bazyliki. Prace w klasztorze rozpoczną się w ciągu najbliższych dni, a zakończą za dwa lata.
Inwestycja w Hucie Szklanej będzie kosztować ok. 14 mln zł, a remont na Świętym Krzyżu, to koszt ok. 8 mln zł. Projekt otrzymał dotację unijną z Regionalnego Programu Operacyjnego, która pokryje 75 proc. prac.