– Powszechny Spis Rolny pozwoli nam uzyskać ważne informacje, które posłużą rozwojowi rolnictwa – powiedział na antenie Radia Kielce wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak.
1 września w całej Polsce rozpoczął się obowiązkowy spis rolny. Rolnicy mają czas na przekazanie danych dotyczących swoich gospodarstw do 30 listopada. Pierwszy spisany formularz w naszym województwie został przesłany już wczoraj, 29 minut po północy. Wicewojewoda Rafał Nowak przypomniał, że organizacja spisu rolnego co 10 lat jest wymogiem unijnym, ale wyniki są bardzo ważne także dla naszego kraju.
– Zobaczymy w jakim miejscu jesteśmy po tych 10 latach. Oczywiście mamy na bieżąco wycinkowe dane na temat rolnictwa, ale całościowy spis da obraz tego, jak wygląda całościowy obraz polskiego rolnictwa i w których kierunkach polskich rolników należy wesprzeć najbardziej już teraz i czego powinny dotyczyć strategie rozwoju na kolejne lata – dodał.
Badanie trwa zwykle od kilkunastu do 30 minut. Dr Agnieszka Piotrowska-Piątek, dyrektor Urzędu Statystycznego w Kielcach zachęca do tego, aby przed przystąpieniem do wypełniania ankiety przygotować podstawowe dane o swoim gospodarstwie.
– Pytamy o takie dane, jak powierzchnia zasiewów, liczba ciągników, budynków gospodarczych, liczbę hodowanych zwierząt, czy hodowlę ryb. To na ile pytań rolnik będzie odpowiadał zależy od wielkości jego gospodarstwa i rodzaju działalności – wyjaśnia.
Rolnicy mogą spisać się przez internet, wchodząc na stronę Głównego Urzędu Statystycznego, gdzie znajduje się specjalna aplikacja. Ci, którzy nie mają w domu internetu, mogą skorzystać ze specjalnych stanowisk przygotowanych przez urzędy gmin. Drugą możliwością jest spis przez telefon. Ankieterzy czekają na telefony rolników przez 7 dni w tygodniu od 8 do 20 pod numerem 22 279 99 99. Wielu rolników już wczoraj chciało wypełnić obowiązek i dzwoniło pod wskazany numer. Na połączenie czekało się ok 10 minut. Natomiast jeśli rolnik sam nie wypełni ankiety, to powinien spodziewać się telefonu z Głównego Urzędu Statystycznego lub osobistej wizyty ankietującego. Od 1 października pracę rozpocznie 344 rachmistrzów terenowych.
W województwie świętokrzyskim jest ponad 95,5 tys. gospodarstw rolnych. W poprzednim spisie w 2010 roku w Polsce wzięli udział wszyscy rolnicy. Na nikogo nie nałożono kar za niedopełnienie tego obowiązku.
Spis rolny w tym roku odbywa się we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. Pierwsze opracowania przeprowadzonych badań pojawią się w przyszłym roku.