Około tysiąca uczniów kieleckich szkół branżowych i techników będzie mogło każdego roku doskonalić swoje umiejętności praktyczne w Centrum Kształcenia Zawodowego CK Technik przy ulicy Łódzkiej. Budowana od dwóch lat placówka została oficjalnie otwarta.
Bogdan Wenta, prezydent Kielc, stwierdził, że oprócz uczniów kieleckich szkół z centrum skorzystają też przedsiębiorcy, którzy zyskają dostęp do doskonale wyszkolonych pracowników.
– Mamy zakończony obiekt, który jest nowoczesny, ma ponad 17 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Koszt inwestycji to 50 milionów złotych. Rozmawiałem też z rektorem Politechniki Świętokrzyskiej, bo chciałbym, aby w szkoleniu uczniów brały udział wyższe uczelnie – powiedział Bogdan Wenta.
Marcin Różycki, zastępca prezydenta Kielc, dodał, że umiejętności praktyczne będą rozwijane przy użyciu bardzo nowoczesnego sprzętu, którym dysponuje centrum. Współpracą z placówką zainteresowane są też firmy.
Od września zajęcia praktyczne będą mieli m.in. uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych. Dariusz Wójcik, dyrektor szkoły, uważa, że dzięki temu jego absolwenci będą lepiej przygotowani do wejścia na rynek pracy.
– Od wielu lat czekaliśmy na takie miejsce. Bardzo się cieszę, że moi uczniowie będą mogli odbywać tu zajęcia praktyczne. Wyposażenie jest super nowoczesne, budynek jest piękny, bardzo funkcjonalny. Współpraca z centrum podniesie nie tylko jakość kształcenia, ale wpłynie też na promocję szkoły – twierdzi Dariusz Wójcik.
Obecny na otwarciu placówki Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości, podkreślał, że sam jako absolwent kieleckiego „Elektryka” wie, jak ważne są umiejętności praktyczne. Jego zdaniem uruchomienie w Kielcach Centrum Kształcenia Zawodowego przyczyni się do rozwoju przedsiębiorstw, a tym samym miasta i regionu.
Ten aspekt podkreślał też Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego. Jak tłumaczył, poprzednie władze województwa zdecydowały o dofinansowaniu centrum, a on jako kontynuator działań samorządu jest bardzo zadowolony, że tak duża inwestycja została skutecznie zakończona.
Otwarty dziś obiekt składa się z trzech połączonych budynków. W jednym mieszczą się sale wykładowe i sala konferencyjna, w dwóch pozostałych są pracownie do zajęć praktycznych. W sumie jest ich ponad 30.
Centrum będzie kształciło w kilkunastu zawodach, które są szczególnie poszukiwane na rynku pracy. To automatyk, mechatronik, informatyk, operator obrabiarek skrawających, monter maszyn i urządzeń, elektromechanik pojazdów samochodowych, elektryk, elektronik, blacharz, tokarz, frezer, ślusarz i spawacz.
Dominik Kraska, dyrektor CK Technik, podkreślił, że obecnie jest to najnowocześniejsze Centrum Kształcenia Zawodowego w Polsce.