W Kielcach będzie można posłuchać znakomitych wykonawców muzyki średniowiecznej, renesansowej i barokowej. Dzisiaj, 4 września rozpoczną się Pierwsze Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej. Wystąpią artyści z Francji i Polski.
Wydarzenie jest organizowane po raz pierwszy z inicjatywy Scholi Cantorum Kielcensis, przy współpracy z parafią katedralną w Kielcach. Jak mówi koordynator muzyczny siostra Hanna Szmigielska celem festiwalu poza popularyzacją dawnej muzyki jest promocja katedry i Pałacu Biskupów Krakowskich.
– To jest wymarzone miejsce do wykonywania muzyki dawnej, do którego na koncert przyjedzie chętnie każdy artysta światowej sławy – przekonuje.
Dodaje, że muzyka dawna staje się coraz bardziej popularna. Coraz więcej osób stara się odtwarzać dawne instrumenty i utwory. Siostra Hanna podkreśla, że jest to muzyka, która porusza serca.
Festiwal otworzy w piątek, 4 września, koncert muzyki i tańca z epoki Jagiellonów, nawiązujący do 500. rocznicy urodzin króla Zygmunta Augusta. Pojawią się instrumenty i stroje z epoki oraz pokazy tańców. Z kolei w sobotę, 5 września, zaprezentuje się małżeństwo wybitnych francuskich klawesynistów. W piątek od godz. 10 do 14 poprowadzą oni warsztaty dla muzyków w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich, którym będzie mogła przyglądać się publiczność.
– Festiwal potrwa trzy dni, jednak ze względu na ograniczenia epidemiczne tylko niedzielny koncert, 6 września o godz. 18 w kieleckiej katedrze, będzie miał charakter otwarty. Wystąpi żeńska schola gregoriańska z Warszawy – zapowiada siostra Hanna Szmigielska. – To jeden z najwybitniejszych zespołów w Europie zajmujących się chorałem gregoriańskim. Schola Clavamerunt Iusti zaśpiewa podczas mszy pod przewodnictwem bp Jana Piotrowskiego o godz. 18.
Po mszy odbędzie się łączony koncert wokalno-organowy. Pojawią się najstarsze dwugłosowe polifonie gregoriańskie oraz utwory jeszcze starsze niż chorał. Przed VIII wiekiem własną charakterystyczną muzykę wytwarzał je każdy region Europy, np. śpiew gallikański, starorzymski, benewentyński lub mozarabski (z rejonu Hiszpanii).
– Chcemy pokazać najstarsze korzenie kultury muzycznej Europy Zachodniej sprzed VIII wieku – dodaje.
Podczas niedzielnego koncertu w katedrze będą obowiązywać maseczki, dezynfekcja rąk i odległości. Z kolei koncerty piątkowy i sobotni, które odbędą się w Pałacu Biskupów Krakowskich, będzie można oglądać online przez stronę festiwalu earlymusicfestival.pl.