Dawny haft sandomierski został zrekonstruowany na podstawie najstarszych zachowanych motywów. Zrobił to Grzegorz Świtalski, mieszkaniec Sandomierza związany ze środowiskiem wodniackim.
Inspiracją był rąbek chusteczki z XIX wieku, widniejącej na okładce atlasu dawnych polskich strojów ludowych Janusza Kamockiego. Do istniejącego motywu u podstawy haftu dołożył motyw wody, czyli fale. Mają one kojarzyć Sandomierz, jako miasto nad Wisłą i licznych, historycznych związków jego mieszkańców z tą rzeką. Motyw wody widnieje też na jednej z kamienic w rynku starego miasta, której właściciele zajmowali się wcześniej handlem zbożem, który odbywał się na Wiśle.
– Skoro nawet sandomierscy winiarze mają już swój haft, który wykorzystują na koszulach, występując w nich na wydarzeniach promujących winiarstwo, to myślę, że najwyższa pora, aby taki haft przywrócić też miastu. Jestem otwarty na współpracę i chętnie go udostępnię. Rekonstrukcję konsultowałem z kilkoma etnografami, którzy wyrazili swoją pozytywną ocenę na temat tego haftu – powiedział Grzegorz Świtalski.
Odtworzony haft sandomierski widnieje na łodzi „Dubas Sandomierka”. Pojawia się też na plakatach promujących wodne imprezy na Wiśle.