Największe przeboje z opery „Madame Butterfly” Giacomo Pucciniego zainaugurują XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju. Cykl koncertów i spotkań odbędzie się w dniach 12-19 września.
– Przeniesiony z początku lata festiwal będzie odbywał się zgodnie z reżimem sanitarnym – zapewnia Artur Jaroń, dyrektor artystyczny wydarzenia. Dodaje, że imprezy na tym nie ucierpią.
– Nie możemy się doczekać, kiedy ten festiwal się zacznie. Charakter koncertów w związku z obostrzeniami sanitarnymi jest bardziej kameralny, ale to powoduje, że oferta repertuarowa się troszkę zmieniła i to wcale nie na gorszą, a momentami powiedziałbym, że bardziej ciekawą – zapewnia.
Artur Jaroń zaznacza, że odwołanie festiwalu w tym roku byłoby błędem, ponieważ zbyt długo trwała praca nad marką wydarzenia.
– Najważniejsze, że ten festiwal się odbędzie, o co czyniłem zabiegania, bo stoi za nim wiele lat naprawdę ciężkiej pracy. Pamiętam początki tego festiwalu – żeby przekonać kogoś, gdzie leży Busko, na przykład Wiesława Ochmana czy Teresę Żylis-Garę, to rzeczywiście dużo argumentów i zachęt musiało paść. Dzisiaj po wielu latach można powiedzieć, że Busko jest marką samą w sobie – tłumaczy.
Tegoroczny festiwal zainauguruje w sobotę, 12 września, wieczór poświęcony operze Giacomo Pucciniego „Madame Butterfly”, podczas którego wystąpi pochodząca z Kielc sopranistka, Joanna Woś.
Po tym występie na publiczność czekają kolejne dni pełne muzycznych wzruszeń. Wystąpią znakomici artyści – soliści i muzycy. Na festiwalowej scenie pojawią się także Krystyna Janda, która wcieli się w Marię Callas oraz zespół Raz, Dwa, Trzy.
Aż dwukrotnie na festiwalowej scenie pojawi się zespół Affabre Concinui, czyli grupa, która pokazuje niezwykłe właściwości ludzkiego głosu. Za każdym razem wystąpi w innym repertuarze. W niedzielę, 13 września, w Bazylice Kolegiackiej w Wiślicy wykona między innymi utwory Mikołaja Gomółki, Wacława z Szamotuł, czy Wolfganga Amadeusza Mozarta, natomiast w poniedziałek, 14 września, w Kieleckim Centrum Kultury zaprezentuje „Muzyczne żarty”.
Każdy koncert będzie miał swój charakter. Nie zabraknie dzieł wybitnych, światowych i polskich kompozytorów, reprezentujących różne epoki i style. Jeden z koncertów będzie zatytułowany „Od renesansu do Ravela”. Zabrzmią też „Perły baroku i klasycyzmu”. Miłośnicy opery, operetki czy musicalu także znajdą ciekawe propozycje.
Trzy koncerty odbędą się pod patronatem wojewody świętokrzyskiego, Zbigniewa Koniusza, w ramach projektu poświęconego Janowi Pawłowi II. Pierwszy z nich będzie gościł w kolegiacie w Wiślicy. W niedzielę, 13 września, wystąpi tu poznański zespół Affabre Concinui. W niedzielę także, ale w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Królowej Rodzin w Ożarowie zaprezentują się Mariusz Ryś, Jerzy Mądrawski i Chór Fermata. Papieżowi zadedykowany będzie też koncert w buskim koście świętego Brata Alberta, we wtorek, 15 września. Wystąpią tu: Ewa Tracz – sopran, Jarosław Bręk – tenor, Tomasz Strahl- wiolonczela, Paweł Wróbel – organy i Jacek Rogala – dyrygent z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Świętokrzyskiej.
Oprócz uznanych artystów, będzie można posłuchać zdobywających pierwsze szlify uczniów szkół muzycznych z Buska-Zdroju i Kielc. Okazją do spotkań z artystami będą tradycyjne Kawiarenki Festiwalowe.
– Cała ta gama, paleta barw i nastrojów muzycznych może zadowolić najbardziej wytrawnych melomanów – podkreśla Artur Jaroń.
W tym roku ze względu na ograniczenia miejsc na widowni wydarzenia będą wyświetlane na telebimach w mieście oraz w niektórych sanatoriach.
Zwieńczeniem XXVI festiwalu będzie koncert pięciu tenorów, który odbędzie się w sobotę, 19 września, o godzinie 18.00. Wystąpią Dariusz Stachura, Paweł Skałuba, Dominik Sutowicz, Dawid Kwieciński i Krzysztof Marciniak. Gospodarzem wieczoru będzie Artur Jaroń. Impreza odbędzie się w plenerze.