Dębno, Biedrzychów i Nowe – to wsie położone w bezpośrednim sąsiedztwie Wisły i województwa lubelskiego, na terenie gminy Ożarów. Mimo że znajdują się na uboczu i nie zawsze można złapać zasięg telefonii komórkowej, to są wyjątkowe, ponieważ ściśle związane ze sztuką. Miejscowości te zdobią rzeźby wykonane w miejscowym materiale, czyli janikowskim kamieniu.
Powstały one na przestrzeni lat, w czasie plenerów artystycznych w Nowem. Studenci Akademii Sztuk Pięknych z Krakowa oraz Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego wykonywali prace, które potem zostawały. Jak mówi jeden z twórców Nadwiślańskiego Szlaku Artystycznego, Czesław Sawicki, wraz z Marianem Susem postanowił przyozdobić nimi teren.
– Jednocześnie dzięki temu mamy nad nimi opiekę. Zawsze są wykoszone trawy i są oczkiem w głowie gospodarzy. Niektórzy nawet ukwiecają rzeźby. Wygląda to ładnie – mówi Czesław Sawicki.
Jak wyjaśnia drugi z twórców artystycznego szlaku, Marian Sus, rzeźb na wsiach jest już około stu, łącznie ze starymi kapliczkami, wykonanymi z tego samego materiału. Ich tematyka jest różnorodna. Wiele lat temu, na samym początku, zaczynano od tematów religijnych, m.in. różnych przedstawień Jezusa frasobliwego czy Jana Nepomucena.
– Później już zupełnie śmiało proponowaliśmy tematy zupełnie współczesne, które także ładnie się wpisały w otoczenie. Dziedziny są różne, od aktów poprzez tematy święte – mówi Marian Sus.
Artystyczne wioski odwiedzają turyści, ponieważ są idealnym miejscem do przyjemnej podróży rowerem. Okazuje się, że pojawiają się w tych rejonach goście m.in. z Holandii czy Niemiec. Zatrzymują się przy rzeźbach i robią sobie z nimi zdjęcia.