Pielgrzymi Archidiecezji Białostockiej zwykle w przedostatni dzień lipca wyruszali pieszo na Jasną Górę. W tym roku jednak – z powodu epidemii – pielgrzymki w zwykłej formie nie będzie.
Pielgrzymi nie rezygnują całkowicie z pielgrzymowania, zamieniając trud pieszej wędrówki, na „pielgrzymowanie duchowe”. Niektórzy też planują dotrzeć do sanktuariów maryjnych autami przynajmniej na jeden dzień.
– Tradycyjną Białostocką Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę zastępuje pielgrzymowanie duchowe. Do tej formy może dołączyć się każdy poprzez modlitwę – przekonuje kierownik pielgrzymki, ks. Marcin Kuczyński.
Aby jednak podtrzymać tradycję pielgrzymowania, zgodnie z obowiązującymi przepisami epidemiologicznymi, organizowany jest wyjazd autokarowy do Częstochowy (na Przeprośną Górkę) w dniu 12 sierpnia, skąd pielgrzymi przejdą pieszo na Jasną Górę ok.10 km.
Wejście pielgrzymów do sanktuarium przewidziane jest na 16.00. Po modlitwie w Kaplicy Cudownego Obrazu, jak co roku, o 20.00, mszy św. zakończonej Apelem Jasnogórskim, będzie przewodniczył abp Tadeusz Wojda.
Zapisy prowadzone są do 30 lipca pocztą elektroniczną lub telefonicznie. Informacje szczegółowe są na stronie internetowej Białostockiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.
W innej formule niż zazwyczaj odbędzie się, też w tym roku, Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka Białystok-Grodno-Wilno. Przez 3 dni, na terenie Litwy, do Ostrej Bramy będzie pielgrzymować tylko obsługa pielgrzymki (ok. 20 osób).
– Pątnicy wyruszą 22 sierpnia z Ejszyszek. Do stóp Matki Bożej Ostrobramskiej dotrą 24 sierpnia, gdzie przywita ich abp Tadeusz Wojda – mówi kierownik ekumenicznej pielgrzymki ks. kierownik Łukasz Żuk.
Również 24 sierpnia z Białegostoku do Wilna wyruszy autokar, który zabierze chętnych pielgrzymów na mszę św., która co roku jest tam odprawiana o 16.00. Zapisy na tę pielgrzymkę odbywają się tylko drogą mailową do soboty (1.08).
Do tego pielgrzymowania też można włączyć się poprzez modlitwę. Na stronie internetowej Ekumenicznej Pieszej Pielgrzymki do Wilna znajdziemy formularz zgłoszeniowy duchowego pielgrzyma. Tam też będą zamieszczane konferencje, propozycje modlitwy i zdjęcia z odwiedzanych miejsc.