W Leżajsku podczas prowadzonych prac w ramach rewitalizacji rynku, pod warstwą asfaltu odkryto macewy. To elementy żydowskich nagrobków, najczęściej w formie prostokątnej kamiennej płyty. Prawie wszystkie były uszkodzone.
Znalezione fragmenty nagrobków społeczności żydowskiej zostały użyte jako materiał budowlany w okresie okupacji niemieckiej. Ówczesne władze „porządkując” układ drogowy w tej części miasta do utwardzania części nawierzchni dróg i chodników użyły macew z pobliskiego kirkutu.
To nie pierwsze takie znalezisko na leżajskim rynku. 19 lat temu w czasie budowy ronda także znaleziono tam macewy. Wszystkie zostały następnie umieszczone na położonym nieopodal kirkucie, podobnie stanie się również z obecnie odkrytymi kamiennymi płytami.
Podczas prac ziemnych prowadzonych na rynku w Leżajsku natrafiono także na historyczną nawierzchnię ulicy – zbudowaną z cegły ceramicznej ułożonej w tzw. „jodełkę”. Pochodzi ona z okresu zaboru austriackiego prawdopodobnie z XIX lub początku XX wieku.