Pracownicy Muzeum Okręgowego w Sandomierzu dotarli do śladu upamiętnienia zgody sandomierskiej w Stanach Zjednoczonych.
W Archiwum Kościoła Morawskiego w miejscowości Betlejem w Pensylwanii znajduje się obraz, którego fragmentem jest scena z Sandomierza. Przedstawia obrady poprzedzające podpisanie zgody sandomierskiej. Był to pierwszy dokument ekumeniczny na świecie, regulujący relacje między wyznaniami protestanckimi. Sygnowali go w 1570 roku w Kamienicy Oleśnickich bracia czescy, kalwini i luteranie.
Jak poinformował Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, zgoda sandomierska jest częścią obrazu składającego się z kilku części.
Całe dzieło dotyczy działacza reformacji Jana Łaskiego. Namalował je Johann Valentin Haidt w XVIII wieku. Artysta zawarł na tym obrazie ważne wydarzenia dla Kościoła Morawskiego.
Uwiecznieni zostali m.in bracia czescy, którzy uczestniczyli w obradach w Sandomierzu. Informację o istnieniu takiego obrazu w Stanach Zjednoczonych przekazał muzeum prof. Maciej Ptaszyński z Uniwersytetu Warszawskiego. Muzealnicy skontaktowali się z archiwum w Betlejem w USA, nawiązano współpracę. Wykonane zostały zdjęcia obrazu, które trafiły już do Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.
Katarzyna Knap-Sawicka, kierownik Referatu Kultury, Promocji, Sportu i Turystyki w urzędzie miejskim powiedziała, że wiadomość o obrazie ze zgodą sandomierską za oceanem to kolejny wyróżnik Sandomierza.
– Przedstawione przez artystę obrady odbywają się w przestronnej sali, widać odmienne ubiory przedstawicieli poszczególnych wyznań. Wszyscy siedzą dookoła pomieszczenia, z wyjątkiem jednej osoby, która przemawia. Pośrodku stoi stół, przy którym naprzeciw siebie siedzi dwóch mężczyzn. Na stole położony jest dokument – opisuje obraz.
Muzeum Okręgowe w Sandomierzu chce jeszcze w tym roku uzyskać pozwolenie na prezentowanie kopii tego obrazu w swoich wnętrzach. Dyrektor nie wyklucza, że w niedalekiej przyszłości uda się sprowadzić oryginał na czasową wystawę.