Na konto łódzkiego Muzeum Włókiennictwa wpłynie sto tysięcy dolarów. To prywatna darowizna osoby, która doceniła nowatorską organizację obecnej, XVI edycji Międzynarodowego Triennale Tkaniny.
– Pieniądze łódzkiej placówce przekazała japońska artystka, profesor Uniwersytetu w Tokio – Hiroko Watanabe. Była to dla nas wyjątkowa, przełomowa edycja, ponieważ dokonaliśmy dość istotnych zmian w Triennale – mówi dyrektor muzeum Aneta Dalbiak.
– Właśnie te zmiany zostało docenione przez międzynarodową publiczność zarówno naukową jak i artystyczną. I to dzięki temu, że te zmiany zostały dokonane mówimy o tym, że pani profesor Hiroko Watanabe z Uniwersytetu w Tokio zdecydowała się przekazać nam wszystkie oszczędności swojego życia, właśnie po to, żebyśmy kontynuowali to dzieło, które rozpoczęliśmy tą edycją – podkreśla dyr. Dalbiak.
Te przełomowe zmiany to przede wszystkim zaproszenie artystów do bezpośredniego zgłaszania swoich prac na Triennale, bez – jak to było we wcześniejszych edycjach – pośrednictwa kuratorów. O ostatecznym wyborze decydowało tym razem międzynarodowe jury.
Dyrektor Dalbiak zapewnia, że pieniądze od japońskiej artystki pozwolą łódzkiemu Muzeum Włókiennictwa na pokrycie kosztów organizacji głównej wystawy kolejnego Triennale w roku 2022.
Międzynarodowe Triennale Tkaniny to najstarsza i najważniejsza prezentacja zjawisk związanych z tkaniną artystyczną która odbywa się nieprzerwanie do 45 lat, a swym zasięgiem obejmuje artystów z całego świata.