W świętokrzyskich lasach pojawiły się już pierwsze grzyby. Są to m.in. kurki, borowiki, podgrzybki, koźlarze, maślaki, a nawet rydze. Na razie wiele grzybów jest jednak robaczywych.
Justyna Wiecha z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach radzi, aby na grzybobranie wybrać się z doświadczonym grzybiarzem. Warto też mieć telefon, który pomoże nam nie tylko jeśli się zgubimy.
– Dostępne są specjalne aplikacje, które pomagają w rozpoznaniu grzyba – dodała Justyna Wiecha.
– Warto też mieć ze sobą wiklinowy koszyk. Na pewno nie foliowe reklamówki i woreczki, bo w nich grzyb szybko się zaparza i powstają w nim szkodliwe substancje. Z tego powodu grzyb jadalny może stać się szybko nieprzydatny do spożycia – przestrzega. – Grzybobranie najlepiej rozpocząć wczesnym rankiem, ponieważ grzyby najlepiej od razu oczyścić i posegregować – dodaje Justyna Wiecha.
– Grzyb świeży można przechowywać przez 48 godzin w temperaturze 10 stopni, natomiast grzyby przetworzone w potrawie mogą być przetrzymywane przez 24 godziny w lodówce – zaznacza.
Justyna Wiecha apeluje, aby zbierać tylko te grzyby, które znamy. W tym roku świętokrzyski sanepid nie odnotował żadnych przypadków zatrucia.
– Jeśli podejrzewamy u siebie zatrucie grzybami, należy sprowokować wymioty, zabezpieczyć resztki potrawy i jak najszybciej udać się do szpitala lub wezwać karetkę. Tam wykonane zostaną testy toksykologiczne i ewentualnie płukanie żołądka – dodaje Justyna Wiecha.
W regionie świętokrzyskim wśród dobrych miejsc na grzybobranie gość Radia Kielce wymienia: Suków, Daleszyce, Łagów, Bilczę, Zagnańsk, Miedzianą Górę, a także lasy powiatu opatowskiego i koneckiego.
POBIERZ APLIKACJĘ „ATLAS GRZYBÓW” [Android]
https://play.google.com/store/apps/details?id=de.appassion.mushroom.book
https://play.google.com/store/apps/details?id=emis.katalog.grzybow&hl=pl
POBIERZ APLIKACJĘ „ATLAS GRZYBÓW” [iOS]
https://apps.apple.com/pl/app/the-mushroom-book/id648997364?ign-mpt=uo%3D4&ls=1&partnerId=1151129
https://apps.apple.com/pl/app/mushroom-identify-grzyb%C3%B3w/id1227854971?l=pl
APLIKACJA mBDL iOS
Aplikacja mBDL (mobilny Bank Danych o Lasach) umożliwia bezpośredni dostęp do map lasów na telefonach i tabletach.