Przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej spotkali się z zarządem Targów Kielce. Rozmowy dotyczyły szczegółów udziału firmy zbrojeniowej w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego. Wystawa odbędzie się we wrześniu. W rozmowach wzięli też udział przedstawiciele ambasady Wielkiej Brytanii, bowiem w tym roku to ten kraj organizuje wystawę narodową.
Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce tuż przed rozpoczęciem spotkania mówił, że jest umiarkowanym optymistą. Po wyjściu z sali konferencyjnej optymizm prezesa się nie zwiększył.
– To było pierwsze spotkanie od kiedy pan premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję, że Polska Grupa Zbrojeniowa weźmie udział w MSPO. To były robocze rozmowy, odbywały się w sympatycznej atmosferze. Dowiedzieliśmy się natomiast, że Polska Grupa Zbrojeniowa nie planuje przywozić do Kielc eksponatów, była mowa jedynie o przyjeździe ekspertów – informuje Andrzej Mochoń.
Jak dodaje prezes, ograniczony udział w targach, PGZ tłumaczy sytuacją epidemiologiczną i obawą przed koronawirusem. Andrzej Mochoń ma nadzieję, że uda się przekonać Polską Grupę Zbrojeniową, że warto jednak pokazać produkowany przez siebie sprzęt.
Przedstawiciele PGZ biorący udział w dzisiejszym spotkaniu nie chcieli komentować swojego stanowiska. Ważne jest jednak, że Polska Grupa Zbrojeniowa w ogóle weźmie udział w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego, ponieważ jeszcze kilkanaście dni temu stało to pod dużym znakiem zapytania. Zamieszanie rozpoczęło się w maju, kiedy PGZ wydała oświadczenie w sprawie wycofania się z udziału w tegorocznej edycji targów zbrojeniowych. Powodem była pandemia koronawirusa.
Politycy Prawa i Sprawiedliwości próbowali namówić władze PGZ do zmiany decyzji. W negocjacje zaangażowali się wiceminister Piotr Wawrzyk, z prezesem grupy kontakt miała wiceminister Anna Krupka. Rozmowy prowadził także poseł Krzysztof Lipiec oraz senator Krzysztof Słoń. Ostatecznie kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki zapewnił w rozmowie z Radiem Kielce, że PGZ będzie we wrześniu w Kielcach.
Wiadomo, że z powodu koronawirusa zmieni się formuła tegorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Andrzej Mochoń tłumaczył, że wymaga tego bezpieczeństwo.
– Przez ostatnie dwa lata organizowaliśmy jeden dzień dostępny dla wszystkich, to była sobota. W tym roku tego dnia otwartego nie będzie, Targi będą dostępne tylko dla specjalistów, za okazaniem zaproszenia. Być może w przyszłości powrócimy do organizowania dnia otwartego dla publiczności – powiedział prezes Targów Kielce.
Jak dodał, zależeć to będzie od Ministerstwa Obrony Narodowej i sytuacji epidemiologicznej w kraju. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego odbędzie się w dniach 8-11 września. To jedna z największych i najważniejszych imprez tego typu na świecie. W ubiegłym roku MSPO odwiedziło 58 delegacji z 49 państw.
OŚWIADCZENIE
W związku z decyzją zarządu Targów Kielce o zorganizowaniu w tym roku XXVIII edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w terminie 8-10 września informujemy, że Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. przewiduje udział w tym przedsięwzięciu, o ile pozwolą na to warunki sanitarne.
Forma naszego zaangażowania uzależniona będzie od sytuacji zdrowotnej panującej w kraju. Podstawowym kryterium niezmiennie pozostaje troska o bezpieczeństwo odwiedzających i pracowników PGZ S.A., a także rachunek ekonomiczny.
Uwzględniając te czynniki, Polska Grupa Zbrojeniowa przewiduje możliwy udział w Targach, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami tj. w ograniczonej formule, rezygnując tym samym z części wystawienniczej. Obecnie trwa rynkowa analiza, która ostatecznie potwierdzi ewentualny zakres zaangażowania GK PGZ.