Sześć grup rekonstrukcyjnych i Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu zorganizowali Zlot Zimnowojenny. Przez cały weekend na dwóch strefach w porcie jachtowym kolekcjonerzy militariów i pasjonaci najnowszej historii przybliżali dzieje konfliktu pomiędzy NATO a Układem Warszawskim, który toczył się w latach 1945 – 1992.
Jak mówi dr Łukasz Gładysiak z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, świadomość i edukacja to najważniejsze cele zlotu, a całość imprezy jedną manifestacją antywojenną:
– Mundury, broń i pojazdy są elementami naszej pasji, która przypomina, że – tak jak mówił nasz wspaniały minister przedwojenny Józef Beck – pokój nie jest rzeczą daną raz na zawsze. Uważamy bowiem, że im bardziej będziemy świadomi tego, co działo się w przeszłości, tym bardziej będziemy uważali na to, co może wydarzyć się w przyszłości i temu mają służyć takie właśnie wydarzenia.
Zlot Zimnowojenny w Kołobrzegu był pierwszym w kraju tego rodzaju wydarzeniem popularyzującym historię pod fali epidemii koronawirusa i odbył się przy ścisłym zachowaniu zasad bezpieczeństwa sanitarnego.