Większość z nas lubi pomidory, ogórki, truskawki czy czereśnie. Ale teraz trudno na straganach rozróżnić polskie owoce i warzywa od zagranicznych, zazwyczaj chemicznie konserwowanych i „pędzonych”. Jakie są sposoby na rozpoznanie co dobre, a co bez smaku?
Zapraszamy do rozmowy telefonicznej 41 200 20 20 lub mailowo poranek@radio.kielce.pl
*****
Dziś jest czwartek, 9 lipca, 191. dzień roku. Do końca roku pozostało 175
Wschód słońca: 04:29
Zachód słońca: 20:53
Dzień trwa 16 godz. 23 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 17 minuty.
Imieniny obchodzą: Adolfina, Adrian, Adrianna, Aleksander, Anatola, Anatolia, Antoni, Augustyn, Barbara, Brykcjusz, Cyryl, Florianna, Hadrian, Hadriana, Heloiza, Ifigenia, Jan, Joanna, Kornel, Korneli, Korneliusz, Lucja, Łucja, Mikołaj, Róża, Sylwia, Teodoryk, Weronika, Wszebąd, Zenon i Zenona.
*****
Przysłowie na dziś „Lipcowe deszcze dla chłopa kleszcze; jak pogoda, większa swoboda”
*****
CZWARTEK, 9 LIPCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1809 r. – PIŃCZÓW – w czasie wojny polsko-austriackiej w mieście kwaterują oddziały płk. Gabelkhovena. 9 lipca dochodzi do utarczki z kawalerią polską, a 11 lipca zajmuje Pińczów straż przednia dowodzona przez Roźnickiego (pułk 5 jazdy). Wkrótce miasto staje się częścią Księstwa Warszawskiego.
CZWARTEK, 9 LIPCA: W POLSCE
1410 r. – wielka wojna z zakonem krzyżackim: król Władysław II Jagiełło wraz z całym wojskiem przekroczył granicę krzyżacką koło Lidzbarka.
1521 r. – poświęcenie i zawieszenie na Wawelu Dzwonu Zygmunta, ufundowanego przez króla Zygmunta I Starego, wykonanego w pracowni ludwisarskiej Hansa Behama z Norymbergii. Dzwon – największy w Polsce i należący do tzw. polskich relikwii – waży prawie 13 ton i ma średnicę 242 cm, a do jego rozkołysania potrzeba 12 silnych ludzi. Płaszcz dzwonu jest ozdobiony wizerunkami św. Zygmunta i św. Stanisława oraz godłami Rzeczypospolitej – Orła i Pogoni. Dzwon Zygmunta bije jedynie w najważniejszych dla Polski i Kościoła momentach (np. koronacjach i pogrzebach królewskich, pogrzebu Marszałka Józefa Piłsudskiego w 1935 r., agresji niemieckiej na Polskę w 1939 r., wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Apostolską w 1978 r., w dniu katastrofy smoleńskiej i pogrzebu Pary Prezydenckiej w 2010 r.).
1917 r. – wobec zmiany sytuacji międzynarodowej (m.in. włączenia się Stanów Zjednoczonych do wojny przeciwko Niemcom, obalenia caratu w Rosji w wyniku rewolucji lutowej oraz niepowodzeń państw centralnych na froncie zachodnim) Józef Piłsudski podjął decyzję o całkowitym zerwaniu dotychczasowego taktycznego sojuszu z Austro-Węgrami i Niemcami. Jako bezpośredni pretekst posłużyć miała odmowa złożenia przysięgi na „wierne braterstwo broni z Niemcami i Austrią”. Skutkiem tego Piłsudski został osadzony w twierdzy w Magdeburgu, oficerowie w obozie w Beniaminowie pod Warszawą, a szeregowi w Szczypiornie koło Kalisza.
1920 r. – Wojna polsko-bolszewicka: Miażdżące zwycięstwo polskich ułanów w bitwie pod Grebionką.
1937 r. – roku zakończono wznoszenie Kopca Piłsudskiego w Krakowie. Nazywamy go Mogiłą Mogił, bo w tym miejscu znajduje się ziemia z ponad 4,5 tys. pól bitewnych, miejsc kaźni, martyrologii narodu polskiego z całego świata.
CZWARTEK, 9 LIPCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Dziś ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda odwiedzi województwa śląskie i małopolskie. O poranku złoży wizytę w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju, następnie uda się do Katowic, gdzie m.in. spotka się z mieszkańcami na placu Marii i Lecha Kaczyńskich. Andrzej Duda odwiedzi dziś również Dąbrowę Górniczą, spotka się też z mieszkańcami Olkusza, Wieliczki oraz Gorlic.
Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski będzie dziś gościł w województwie mazowieckim. Przed południem w Warszawie zaplanowana jest konferencja prasowa z jego udziałem, po której polityk uda się na spotkanie z mieszkańcami Raciąża. Po południu polityk odwiedzi Ciechanów, złoży także wizytę w Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej w Warszawie.
Z kolei premier Mateusz Morawiecki będzie gościł dziś w województwie świętokrzyskim. Przed południem złoży wizytę w należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej zakładach Mesko w Skarżysku Kamiennej; następnie spotka się z samorządowcami w Ostrowcu Świętokrzyskim. Po południu premier Morawiecki odwiedzi Busko-Zdrój.
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek odwiedzi dziś województwo podkarpackie. Spotka się z mieszkańcami Sanoka, Niebocka, Brzozowa oraz Krosna.
# # #
Dziś Sąd Rejonowy w Oświęcimiu ogłosi wyrok w sprawie zderzenia fiata seicento i kolumny BOR, w której jechała ówczesna premier Beata Szydło. Prokuratura zażądała dla oskarżonego kierowcy fiata roku ograniczenia wolności. Obrona wniosła o uniewinnienie.
W środę zakończyły się mowy końcowe w procesie, który toczy się od jesienni 2018 r. Oskarżyciel i obrona potrzebowali trzech rozpraw, by wyartykułować swoje stanowiska. Część, z uwagi na tajemnicę państwową, odbyła za zamkniętymi drzwiami. Do wypadku doszło 10 lutego 2017 r. w Oświęcimiu. Policja podała, że rządowa kolumna trzech samochodów, w której jechała ówczesna premier Beata Szydło (jej pojazd był w środku kolumny) wyprzedzała fiata seicento. Jego kierowca przepuścił pierwszy samochód, a następnie zaczął skręcać w lewo i uderzył w auto ówczesnej szefowej rządu, które wjechało w drzewo. Poszkodowana została premier oraz funkcjonariusze BOR. Śledczy zarzucili kierowcy fiata nieumyślne spowodowanie wypadku.