W Kopcu w gminie Iwaniska powstał szczególny „wehikuł czasu”. To wioska, która obrazuje życie ludzi neolitu, czyli sprzed 5 tys. lat. Dziś odbyło się uroczyste otwarcie, na które przybyło wielu gości.
Jak mówi właściciel wioski Tomasz Giecewicz, bardzo dużym przeżyciem jest dla niego otwarcie miejsca, nad którym wspólnie z kolegą pracował 2 lata. Dzisiaj do otwarcia obiektu posłużyła lina, którą przecięto typowym neolitycznym narzędziem, zakończonym krzemieniem.
Tomasz Giecewicz informuje, że wioskę będzie można zwiedzać siedem dni w tygodniu od godziny 10.00 do 18.00. Bilet ulgowy kosztuje 10 złotych, normalny 12 złotych, a grupowy 8 złotych.
Osoby, które zdecydowały się dziś przyjechać do Kopca chwalą pomysł i uważają, że miejsce jest ciekawe. Są to głównie mieszkańcy gminy Iwaniska, ale także m.in. Klimontowa czy Koprzywnicy.
– Super jest, naprawdę nam się podoba. Dobrze, że w pobliżu jest zamek Krzyżtopór. Fajne są domki, zwierzątka – mówią pierwsi turyści.
W otwarciu uczestniczyli także parlamentarzyści. Senator Jarosław Rusiecki powiedział, że na terenie powiatu opatowskiego i województwa świętokrzyskiego powstaje coraz więcej atrakcji, które można oglądać w wolnym czasie. Wioska pokazuje, że ten region jest bogaty w historię.
– Pokazuje nasz region, że możliwości jest wiele dla każdego. Nasza ziemia świętokrzyska jest piękna i warto ją poznawać – mówi Jarosław Rusiecki.
Poseł Marek Kwitek jest pod wrażeniem inicjatywy. Zapewnia, że wróci do Kopca z rodziną, bo chciałby to miejsce pokazać wnukowi. Uważa, że to kolejny pomysł, który umacnia turystycznie świętokrzyskie.
– Przybliża dla nas prahistorię, a my nie mamy zbyt dużej wiedzy o kulturze neolitycznej, a tutaj zajęcia można prowadzić. Można zwiedzać nawet rodzinnie i zobaczyć życie naszych przodków – mówi Marek Kwitek.
Tomasz Giecewicz zaznacza, że nawiązana została współpraca z sąsiadującą Instytucją Kultury Krzyżtopór w Ujeździe. Uważa, że wspólna praca jest w stanie wykreować gminę Iwaniska jako markę turystyczną.