W Sandomierzu otwarto wystawę z okazji 450. rocznicy podpisania Zgody Sandomierskiej. Był to dokument regulujący relacje między wyznaniami protestanckimi, podpisany w 1570 roku w Kamienicy Oleśnickich w Sandomierzu. Sygnowali go bracia czescy, kalwini i luteranie.
W uroczystości wziął udział m.in biskup kościoła ewangelicko-augsburskiego Jerzy Samiec, który przypomniał, że Zgoda Sandomierska to był pierwszy akt ekumeniczny na świecie. Współczesne pokolenia powinny czerpać z tamtego wydarzenia, bo chociaż społeczeństwo było wówczas wielokulturowe i wielowyznaniowe, żyło w wielu konfliktach, a jednak rozpoczęto próbę rozwiązania tych problemów. Środki jakie wtedy wykorzystano to rozmowa, szukanie konsensusu to było bardzo nowoczesne.
– Teraz w naszym społeczeństwie znajdujemy wiele linii podziałów i szukanie podobnej zgody, kompromisu byłoby bardzo istotne i ważne . To jest ta lekcja, którą powinniśmy z historii wyciągać – dodał hierarcha.
Biskup diecezji sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz stwierdził, że idee Zgody Sandomierskiej wciąż pozostają aktualne, ponieważ każdy ma prawo do wyznawania własnej wiary.
– Dzieje się to nie tylko poprzez liturgię i kult, ale także poprzez wychowanie dzieci, nauczanie w szkole i manifestowanie wiary. O to chodziło twórcom Zgody Sandomierskiej. Dzisiaj ta myśl jest kontynuowana w dialogu ekumenicznym i wrogość, która początkowo charakteryzowała relacje katolicko-protestanckie, czy prawosławne – zniknęła. Pewnie można znaleźć jeszcze jakieś uprzedzenia, ale trzeba je przezwyciężać. Ta wystawa na pewno będzie temu służyć – zakończył biskup Krzysztof Nitkiewicz.
Burmistrz Marcin Marzec przypomniał, że w XVI wieku w Europie toczyły się wojny religijne, a właśnie w Polsce, konkretnie w Sandomierzu, powstał odpowiedni klimat do pokojowych rozwiązań. Postanowienia Zgody Sandomierskiej były pokojowe, ale stanowcze i perspektywiczne. Jej postanowienia ujęto w Artykułach Henrykowskich, które ugruntowały słynna polską tolerancje religijną – dodał burmistrz Marzec.
Wystawa składa się plansz z informacjami historycznymi, pokazującymi też tło społeczno- polityczne oraz konsekwencje tego wydarzenia. Jest tam pokazany także ówczesny Sandomierz i jego mieszańcy, którzy chętnie przyjmowali nowe trendy kultury i sztuki, czego ślady pozostały do dzisiaj.
Wystawę przygotowała kustosz Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu Urszula Stępień przy współpracy z dr hab. Tomisławem Giergielem. Są na niej także ciekawe eksponaty m.in. starodruki z Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu i księga z superexlibrisem z biblioteki Zygmunta Augusta, który był bardzo przychylny wobec ustaleń w czasie Zgody Sandomierskiej.