Z okazji 450. rocznicy podpisania Zgody Sandomierskiej w sobotę, 4 lipca w ratuszu otwarta zostanie wystawa, przypominająca o tym ważnym wydarzeniu oraz o ludziach, którzy mieli z nim związek.
Zgoda Sandomierska był to dokument regulujący relacje między wyznaniami protestanckimi, podpisany w 1570 roku w Kamienicy Oleśnickich. Sygnowali go bracia czescy, kalwini i luteranie.
Jak powiedział dr hab. Tomisław Giergiel z Muzeum Okręgowego – było to jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach Sandomierza pod względem treści, które popłynęły w świat.
– W całej Europie były bardzo głośne, a czasem drastyczne spory religijne. W wielu krajach odbywały się regularne wojny religijne, w których ginęło bardzo dużo osób, a w Polsce nie. U nas zasadę tolerancji religijnej traktowano poważnie i kwintesencją tego jest właśnie dokument pn. Zgoda Sandomierska – dodał Tomisław Giergiel.
Zaznaczył, że dzięki temu zjazdowi i podpisanemu dokumentowi Sandomierz stał się znany w ówczesnym świecie. Wystawa to pokazuje. Składa się z kilkunastu plansz z informacjami historycznymi, a także z opisem podłoża, tła społecznego i konsekwencji Zgody Sandomierskiej.
Na ekspozycji są także inne elementy, m.in. starodruki z Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu i księga z superexlibrisem z biblioteki Zygmunta Augusta, który był bardzo przychylny wobec ustaleń Zgody Sandomierskiej.
Dr hab. Tomisław Giergiel stwierdził, że Zgoda Sandomierska miała wpływ na postawy polityczne i na powstanie Aktu Konfederacji Warszawskiej, w którym ogłoszono tolerancję religijną.
Otwarcie wystawy odbędzie się w sobotę o godzinie 12 z udziałem biskupa ordynariusza Krzysztofa Nitkiewicza i władz samorządowych.