Trwają przygotowania do pieszej i rowerowej pielgrzymki diecezji kieleckiej na Jasną Górę. W tym roku, ze względu na pandemię i ograniczenia sanitarne, obydwa wydarzenia odbędą się w znacznie zmienionej formie.
39. Piesza Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej wyruszy z Wiślicy tradycyjnie 6 sierpnia rano. Jednak pielgrzymi będą wędrować w formie tzw. sztafety. To oznacza, że codziennie będą szły dwie grupy: jedna od rana do południa, a druga od południa do wieczora. Pątnicy nie będą nocować na trasie pielgrzymki. Codziennie będą wracać na nocleg do własnych domów. Kolejna grupa będzie rozpoczynać pielgrzymowanie od miejsca, w którym zakończyła trasę poprzednia. Transport w obie strony będzie zapewniał organizator. Zapisy rozpoczną się 6 lipca na stronie internetowej pielgrzymki – zapowiada ks. Grzegorz Stachura, kierownik duchowny kieleckiej pielgrzymki.
Wszystkie informacje dostępne na stronie internetowej pielgrzymki.
– Na jeden etap może się zapisać do 50 osób. Niestety, wprowadzamy też ograniczenie wiekowe. Zapisać mogą się wyłącznie osoby od 18 do 65 roku życia. Wszystkich pozostałych prosimy o włączenie się w grupę duchową, która funkcjonuje przy naszej pielgrzymce już od wielu lat. Warto zainteresować się tym tematem w swojej parafii – dodaje ks. Grzegorz.
Rzecznik pieszej pielgrzymki, Mateusz Żelazny apeluje, żeby jedna osoba zapisywała się na razie wyłącznie na jeden etap, by dać szansę na udział wszystkim chętnym.
Z kolei 8. Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Kieleckiej zostanie skrócona z czterech do jednego dnia i będzie miała wymiar symboliczny. Odbędzie się 21 sierpnia.
– Cykliści przejadą na rowerach w sumie ok 20 kilometrów: pierwszy i ostatni etap. Pozostałą trasę przejadą samochodami, zatrzymując się po drodze na modlitwie w różnych kościołach – zapowiada ks. Tomasz Biskup, kierownik pielgrzymki.
– Niestety, musimy z przykrością poinformować, że w tym roku nie będzie można zapisać się na rowerową pielgrzymkę. Grupa ok. 50 osób złożona m.in. z osób duchownych i osób świeckich, które w poprzednich latach były zaangażowane w organizację pielgrzymki będzie reprezentować wszystkich i modlić się w intencjach, które trafią na skrzynkę mailową pielgrzymki rowerowej – dodaje.
Wszystkie informacje dostępne na stronie internetowej pielgrzymki rowerowej.
– Zachęcamy też do indywidualnego pielgrzymowania w małych grupach na rowerach lub samochodami, żebyśmy mogli wszyscy spotkać się na mszy w kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej 21 sierpnia o 18.30 – zachęca ks. Tomasz.
Taka forma organizacji obu pielgrzymek wynika z trudności w zapewnieniu noclegów.
– Przypomnijmy, że pielgrzymom w tym roku nie wolno nocować w prywatnych domach na trasie, a noclegi muszą być pojedyncze, np. w jednoosobowym namiocie. Są też zmiany w wyżywieniu pielgrzymów – dodaje ks. Grzegorz Stachura.
– Żywienie na te pół dnia pieszej pielgrzymki trzeba zabrać ze sobą z domu. Musimy podziękować i odmówić wszystkim tym, którzy częstowali pielgrzymów na trasie, ponieważ jest wymóg, aby żywienie było z jednego, sprawdzonego źródła. Najlepiej więc mieć swoje własne produkty – wyjaśnia.
Wszyscy pielgrzymi muszą zabrać ze sobą maseczki, które będą obowiązkowe przy wejściu do każdej świątyni na trasie. A jak będą w tym roku wyglądały pielgrzymki piesze z diecezji sandomierskiej i radomskiej?
O tym pisaliśmy TUTAJ.