Podłoże, przebieg i następstwa Zgody Sandomierskiej pokazuje nowa wystawa na parterze zabytkowego Ratusza w Sandomierzu. Zorganizowano ją z okazji 450 rocznicy tego wydarzenia.
Zgoda Sandomierska, to dokument regulujący relacje między wyznaniami protestanckimi, podpisany w 1570 roku w Kamienicy Oleśnickich. Sygnowali go bracia czescy, kalwini i luteranie.
– Plansze na ekspozycję przygotowało Muzeum Diecezjalne. Wystawa pokazuje otwartość religijną XVI-wiecznego Sandomierza, a przy okazji fakt, że chętnie i ze znawstwem, przyjmowano tam nowe prądy artystyczne. Wybitne dzieła sztuki powstały dzięki mecenatowi duchowieństwa. Głównym ośrodkiem kultury duchowej i artystycznej stała się ówczesna kolegiata. Dużą rolę odgrywali także mieszczanie. Wznosili nowe kamienice z renesansowymi elementami architektonicznymi – zwraca uwagę Urszula Stępień, kustosz Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu.
Na wystawie umieszczono informacje o wybranych XVI wiecznych artystach, m.in o Mikołaju Gomółce, kompozytorze pochodzącym z Sandomierza. Był on flecistą na dworze króla Zygmunta Augusta. Są także cenne eksponaty, wypożyczone z Biblioteki Diecezjalnej – opisuje dr hab. Tomisław Giergiel jeden z autorów prezentacji. To starodruki z exlibrisami kanoników sandomierskich. Ciekawostką jest również kopia rękopiśmienna Monografii Miasta Sandomierza, Melchiora Bulińskiego z XIX wieku, otwarta na stronach dotyczących podpisania Zgody Sandomierskiej. Szczególną uwagę zwraca księga z superexlibrisem z biblioteki Zygmunta Augusta, który był bardzo przychylny wobec ustaleń w czasie Zgody Sandomierskiej – dodał dr Tomisław Giergiel.
Wystawa zostanie otwarta 4 lipca.