Muzycy Filharmonii Świętokrzyskiej nagrają płytę, która przypomni kompozytora i krytyka muzycznego związanego z regionem świętokrzyskim.
– Ryszard Bukowski był kojarzony z Wrocławiem, ale urodził się w 1916 roku w województwie świętokrzyskim – mówi Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej.
– Dokładnie we wsi Cieszkowy, w gminie Czarnocin, powiat kazimierski. Po wojnie związał się z Wrocławem. Przez dwa lata, do śmierci kompozytora w 1987 roku miałem przyjemność u niego studiować harmonię i kontrapunkt. Bez wątpienia była to niesamowita postać, z którą się bardzo liczono w świecie muzycznym – mówi Jacek Rogala.
– Nagranie jest możliwe dzięki dotacji z programu „Muzyczny ślad” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest utrwalanie i wprowadzanie do obiegu niekomercyjnych nagrań muzycznych. Płytę współfinansuje prywatny sponsor. Jest nim solistka Filharmonii Świętokrzyskiej, Maria Magdalena Janowska-Bukowska, która była żoną kompozytora Ryszarda Bukowskiego – dodaje Jacek Rogala.
– Z myślą o niej kompozytor pisał wiele utworów fortepianowych, m.in. skomponował cykl miniatur, 10 sonat i aż 7 utworów na fortepian z orkiestrą. My nagramy cztery z nich, przy czym dwa jeszcze nigdy nie były wykonywane. To muzyka niekonwencjonalna, z elementami jazzu, aleatoryzmu. Kompozytor uczył takich przedmiotów jak kontrapunkt i harmonia. Można powiedzieć, że to są w muzyce przedmioty ścisłe. Dlatego konstrukcja formy była dla niego bardzo istotna i to w tej muzyce słuchać – dodaje.
Nagrania rozpoczną się w przyszłym tygodniu. Maria Magdalena Janowska-Bukowska będzie solistką we wszystkich czterech nagrywanych utworach. Drugim solistą będzie trębacz Tomasz Woźniak związany z Polską Orkiestrą Radiową, a trzecim – Piotr Robak.
Płyta ukaże się na przełomie października i listopada. Trafi m.in. do uczelni i szkół muzycznych oraz bibliotek.
– Z kolei w sierpniu muzycy Filharmonii Świętokrzyskiej będą pracować nad koncertami, które zostaną zarejestrowane w formie wideo i umieszczone na kanale youtube – zapowiada Jacek Rogala.
– Nagramy cztery kompozycje, tak, jakbyśmy dawali cztery koncerty, ubrani w stroje estradowe, tyle że bez udziału publiczności. To będą trzy utwory, które w ostatnich latach powstały na nasze zamówienie oraz jedno prawykonanie – wymienia.
Koncerty online obejrzymy prawdopodobnie w październiku. Dotację na ten cel Filharmonia Świętokrzyska dostała w ramach rządowego programu „Kultura w sieci”, wspierającego kulturę w czasie pandemii.
Z kolei w sierpniu Filharmonia Świętokrzyska zagra z Piotrem Rubikiem podczas koncertu organizowanego przez Wojewódzki Dom Kultury, a we wrześniu – muzycy wystąpią z Kieleckim Teatrem Tańca.