Dziś przypada 80. rocznica rozstrzelania Polaków na Brzasku w Skarżysku-Kamiennej. O 13.00 rozpoczną się uroczystości upamiętniające to wydarzenie.
Egzekucja w lesie Brzask została przeprowadzona przez Niemców 29 czerwca 1940 roku. Funkcjonariusze SS i policji niemieckiej rozstrzelali ok. 760 osób. Ofiary dowożone były na miejsce egzekucji ze skarżyskich szkół nr 1 i 2, które pełniły wówczas funkcję tymczasowych aresztów. Na Brzasku rozstrzeliwani byli także więźniowie przetrzymywani w Kielcach. Wśród pomordowanych byli członkowie polskich organizacji podziemnych oraz przedstawiciele elity społecznej i intelektualnej z terenów przedwojennego województwa kieleckiego, aresztowani w ramach tzw. Akcji AB.
Zbrodnia na Brzasku była największą egzekucją przeprowadzoną na Kielecczyźnie w okresie okupacji niemieckiej.
Dzisiejsze uroczystości rocznicowe rozpoczną się mszą świętą polową odprawioną na miejscu egzekucji, później przewidziano przemówienia i złożenie wiązanek. Dla osób, które mają trudności z dotarciem na miejsce zorganizowano bezpłatny dojazd na obchody. Autobus o godz. 12.30 przejedzie trasą: ul. Łyżwy – 1-go Maja – Dworzec PKP – Sokola – Wiejska – Armii Krajowej – Piłsudskiego – Norwida – Metalowców – Legionów – Brzask.