W Aktualnościach Dnia oceniamy dziś wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich. Kto zaskoczył? Jaka, według Państwa, była pierwsza część kampanii?
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest poniedziałek, 29 czerwca, 181. dzień roku. Do końca roku pozostało 1985
Wschód słońca: 04:20
Zachód słońca: 20:58
Dzień trwa 16 godz. 36 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 4 minuty.
Imieniny obchodzą: Beata, Benedykta, Dalebor, Ema, Emma, Kasja, Kasjusz, Maria, Paweł, Piotr i Rajmund.
*****
Przysłowie na dziś: „Gdy Piotr z Pawłem w deszcz uderzy, słońce za mgłą tydzień leży”
*****
Dzień Ratownika WOPR
Święto Wojskowych Oddziałów Gospodarczych
Dzień Rybaka
*****
PONIEDZIAŁEK, 29 CZERWCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1940 r. – Skarżysko-Kamienna: 29 czerwca dokonano w Skarżysku największego masowego mordu na Kielecczyźnie. Rozstrzelano w lesie na Brzasku 760 osób.
1942 r. – Wólka Milanowska – 13 osób rozstrzelanych, kilkadziesiąt uprowadzonych;
1943 r. – Niemcy urządzili obławy na leśne kwatery „Jędrusiów”, którym udało się przebić przez pierścień okrążenia. Spaleniu uległy ich kwatery w turskim lesie.
1944 r.
– we wsi Holendry ginie dowódca oddziału partyzanckiego AK Podobwodu Szydłów ppor. Czesław Flagorowski „Kuna”. Został zastrzelony przez wartowników oddziału partyzanckiego Obwodu Kielce „Wybranieccy”.
– w samo południe, na Rynku w Opatowie zlikwidowany został miejscowy szef SD obersturmfürer Otto Schultz. Akcję przygotował szef Kedywu Podobwodu Opatów „Cichy”, a wykonał patrol z oddziału Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”. W skład patrolu wchodzili m.in. Wiesław Jaszewski „Dan” i sierż. Zdzisław Duś „Sierpień”. Grupę operacyjną ubezpieczali czterej żołnierze z opatowskiej komórki Kedywu. W czasie odwrotu partyzanci byli ścigani przez Niemców. Ciężko ranny „Sierpień” popełnił samobójstwo. Edward Sękowski „Saturn” również trafiony kulą zdołał wraz z „Danem” ujść cało. 22 sierpnia płk Jan Zientarski „Mieczysław” podczas wizytacji batalionów 2 Pułku Piechoty AK pośmiertnie odznaczył „Sierpnia” za likwidację Otto Schultza Krzyżem Virtuti Militari.
1944 r. – Wólka Bodzechowska i Przyborów – 29 czerwca. Uprowadzonych kilkudziesięciu mężczyzn, z których 32 osoby (wraz z 7 z innej miejscowości) po osadzeniu w areszcie w Ostrowcu Św. i torturach rozstrzelano 12 lipca 1944. Sipo i Orpo z Ostrowca.
1945 r. – Jan Stemplowski „Michał” rozwiązuje swój oddział partyzancki.
PONIEDZIAŁEK, 29 CZERWCA: W POLSCE
1440 r. – późniejszy król Polski Kazimierz IV Jagiellończyk został wielkim księciem litewskim.
1676 r. – rodzina Tarnowskich ufundowała w Dzikowie (dzisiejszej dzielnicy Tarnobrzega) kościół i klasztor dominikański (obecnie Sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej).
1912 r. – we Lwowie rozpoczął się dwutygodniowy kurs podoficerski Polskich Drużyn Strzeleckich we Lwowie.
1930 r. – w Krakowie odbył się tzw. Kongres Obrony Prawa i Wolności Ludu organizowany przez opozycyjne do rządów sanacji centrolewicowe ugrupowania polityczne.
1941 r. – w Nowym Jorku zmarł Ignacy Jan Paderewski (ur. 6 listopada 1860 r.), wybitny kompozytor i pianista, mąż stanu, premier RP w 1919 r., przewodniczący Rady Narodowej – polskiego Parlamentu na Uchodźstwie.
1984 r. – W Warszawie powołano Federację Młodzieży Walczącej.
PONIEDZIAŁEK, 29 CZERWCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?