Jak bezpiecznie przejechać lub przejść przez przejazd kolejowy? Niezmiennie potrzebna jest w takich chwilach wyobraźnia i ostrożność kierowcy lub pieszego, przydałaby się także znajomość przepisów. PKP od lat prowadzą kampanię związaną z tym zagadnieniem, pt. „Bezpieczny przejazd”.
W piątek, 26 czerwca na konferencji prasowej przy przejeździe kolejowym w Bydgoszczy – Łęgnowie przy ul.Toruńskiej zainaugurowana została specjalna, wakacyjna edycja kampanii.
– Jesteśmy w przededniu wakacji, chcemy pokazać w tej akcji zagrożenie występujące na przejazdach kolejowo – drogowych, i zarazem wskazać na znaczenie migającego światła czerwonego, które oznacza, że do przejazdu zbliża się pociąg – mówi Włodzimierz Kiełczyński, dyr. Biura Bezpieczeństwa Polskich Linii Kolejowych. W tym roku, w kujawsko-pomorskim doszło do dwóch wypadków na przejazdach z udziałem samochodów osobowych, na szczęście nie było ofiar śmiertelnych, ani osób ciężko rannych. Jedna osoba piesza wpadła pod pociąg i zginęła. W roku ubiegłym było 14 wypadków – 6 osób nie żyje, 8 zostało ciężko rannych.
Nasza kampania trwa od 2005 roku. W 2010 roku na przejazdach w całej Polsce doszło do około 300 wypadków, w 2019 było ich znacznie mniej, 183 wypadki, z samymi pojazdami drogowymi tylko 163. To dobry trend, ale wypadków na przejazdach kolejowych, o każdy jeden, jest za dużo.
W naszym regionie jest prawie tysiąc przejazdów i przejść kolejowych.