W góry, podczas wakacji, będzie można dotrzeć bezpośrednimi połączeniami dalekobieżnymi m.in. z Gdyni i z Warszawy. Policja i kolejarze jednocześnie apelują o zwracanie szczególnej uwagi na bezpieczeństwo.
Bezpośrednie połączenia do Zakopanego zostały wznowione do końca wakacji:
„Dzięki temu można uruchomić specjalne pociągi jeżdżące na trasach Gdynia – Zakopane, Warszawa – Zakopane, czy Kraków – Zakopane. Tak będzie do końca sierpnia, a później wrócimy do prac modernizacyjnych”.
Jak dodaje Piotr Hamarnik z PKP Polskie Linie Kolejowe, pociągi będą kursowały już nowymi torami na odcinkach ze Skawiny do Suchej Beskidzkiej oraz z Nowego Targu do Szaflar. To bardzo ważne informacje nie tylko dla pasażerów, ale też dla kierowców na Podhalu.
Policjanci apelują o zwracanie szczególnej uwagi na przejazdach kolejowych.
„Po modernizacji linii kolejowej, pociągi pojadą szybciej. Niektóre z przejazdów – np w Poroninie, czy Białym Dunajcu – będą usytuowane na linii kolejowej, kierowca ma mniej czasu na dostrzeżenie przejeżdżającego pociągu.” – przekonuje Roman Wieczorek z zakopiańskiej policji.
O bezpieczeństwie przypominają też same Polskie Linie Kolejowe, które rozpoczynają akcję Bezpieczny Piątek. W ramach tej akcji w całej Polsce będzie więcej kontroli na przejazdach. Pracownicy kolei będą też rozdawać ulotki i apelować do kierowców o przestrzeganie przepisów i rozsądek.
„Dużo jest sytuacji tzw, potencjalnie niebezpiecznych, czyli takich, gdzie nie dochodzi do kolizji z pociągiem, ale są uszkodzone urządzenia, czy uwięzienie samochodów między rogatkami. Będzie kilkadziesiąt takich akcji na kilkunastu przejazdach w Małopolsce. Najczęściej kierowcy popełniają wykroczenia w Sterkowcu i Zastowie” – przyznaje Wiesław Więckowski, zastępca dyrektora Zakładu Linii Kolejowych w Krakowie.
Mimo, że wypadków na przejazdach jest coraz mnie to kierowcy nadal popełniają wiele błędów:
„Głównie chodzi o nieprzestrzeganie przepisów podczas wjeżdżania pojazdów w trakcie zamykania rogatek lub podjeżdżanie bezpośrednio pod rogatki bez zachowania odpowiedniego odstępu, podobnie przed sygnalizacją świetlną” – opisuje Wojciech Mnich ze Straży Ochrony Kolei w Krakowie.
W zeszłym roku w samej Małopolsce doszło do kilkunastu zdarzeń, kolizji i wypadków na przejazdach kolejowych. Niemal połowa z nich miała miejsce w wakacje. Natomiast od początku tego roku w całej Polsce doszło do blisko 60 wypadków na przejazdach kolejowych. W Małopolsce było ich już 4.