Pierwszy raz w swojej 39-letniej historii – piesza pielgrzymka tarnowska będzie się odbywała sztafetowo. Ze względu na ograniczenia związane z koronawirsuem i zagrożenie zakażeniem organizatorzy zdecydowali, że w każdym z 9 dni pielgrzymowania na trasę wyruszą tylko 3 grupy po 150 osób.
Po przejściu danego odcinka pojadą autokarami do domów, a na drugi dzień kolejny fragment pielgrzymki przejdą inne grupy. Jak wyjaśnia dyrektor tarnowskiej pielgrzymki ks. Zbigniew Szostak – to ograniczy kontakt pielgrzymów z mieszkańcami, u których do tej pory nocowali.
Po drugie wiadomo, że na pielgrzymce, po takim wysiłku, zawsze ta temperatura, która jest podstawowym wskaźnikiem, czy ktoś jest zarażony, jest wyższa. W jaki sposób mamy przebadać siebie? W momencie, kiedy mierzymy temperaturę, musielibyśmy być wszyscy zatrzymani. Dlatego unikamy tego wszystkiego, kiedy pielgrzymujemy częściami diecezji, które w tych grupach będą wędrowały. Nawet gdyby się zdarzyło zarażenie, to nie będzie to zatrzymanie pielgrzymki, ponieważ będą ją kontynuowali pielgrzymi z innego rejonu i jest szansa, że dojdziemy na Jasną Górę – wyjaśnia ks. Zbigniew Szostak.
Pielgrzymi, którzy przejdą jeden fragment pieszej pielgrzymki tarnowskiej, w pozostałe dni będą mogli w niej uczestniczyć za pomocą transmisji radiowej i zostaną zaproszeni 9 dnia na Jasną Górę.
– Codziennie mogą iść do kościoła, mogą sobie sami zrobić jakąś trasę w okolicy domu np. do jakiegoś sanktuarium. Ale najważniejsze jest, żeby słuchali i przeżywali to co dzieje się na pielgrzymce. Nie możemy inaczej w tym roku pielgrzymować. Tylko chcemy się zmierzyć z takim wyzwaniem, na ile nam odpowiedzialność za pielgrzymów oraz ludzi, których spotykamy pozwala.
Dyrektor pieszej pielgrzymki tarnowskiej ks. Zbigniew Szostak podkreśla, że na Jasnej Górze będą tylko te osoby, które uczestniczyły we wcześniejszych etapach.
O uczestnictwie w tarnowskiej pielgrzymce będzie decydowała kolejność zapisu oraz zadeklarowanie, że jest się zdrowym.
Ks. Szostak wyjaśnia, że 17 sierpnia planowane jest wyjście tarnowskich grup przez ulicę Klikowską i Łęg Tarnowski do Zabawy. I powrót tych pątników do domu. Natomiast pielgrzymkę kończyłyby grupy dębickie, które zgodnie z wcześniejszym harmonogramem miały rozpoczynać wejście pielgrzymki tarnowskiej na Jasną Górę. Według wstępnych planów grupy dębickie miałyby pielgrzymować 8 dnia przenocować w specjalnie zorganizowanym miejscu i 9 dnia wejść do Częstochowy.
Dyrektor tarnowskiej pielgrzymki zaznacza, że „nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło”, bo na trasie pieszej pielgrzymki tarnowskiej były dwa duże problemy logistyczne: zamknięty most w Ostrowie, przez co pielgrzymka miała się zaczynać w Ostrowie oraz planowany remont mostu w Nowym Brzesku, przez który przebiega trasa części A.