Z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawla II oraz 33. rocznicy wizyty Papieża Polaka w Trójmieście, podczas której doszło do pamiętnego spotkania z młodzieżą, gdański odział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie „Godność” organizują na Westerplatte specjalną wystawę, która pozwoli wrócić do tamtych wydarzeń, a także pokaże wpływ wizyty Ojca Świętego na ówczesną sytuację w kraju i postawy społeczne. Uroczyste odsłonięcie wystawy zaplanowano na piątek na godzinę 12:00.
W czerwcu 1987 roku podczas swojej trzeciej pielgrzymki do Polski św. Jan Paweł II odwiedził m.in. Gdynię i Gdańsk. Symbolem tej wizyty stało się spotkanie papieża z młodzieżą na Westerplatte, które miało miejsce 12 czerwca.
– Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można zdezerterować – mówił wówczas Ojciec Święty.
ZŁOŻENIE KWIATÓW I WYSTĄPIENIA
W 33. rocznicę tamtych wydarzeń na Westerplatte odbędzie się uroczystość złożenia kwiatów pod tablicą postawioną w miejscu, gdzie stał papieski ołtarz. Przewidziano też krótkie wystąpienia prof. Mirosława Golona – dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku, Czesława Nowaka – prezesa Stowarzyszenia „Godność”, Karola Nawrockiego – dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Dariusza Drelicha – wojewody pomorskiego.
ARCHIWALNE ZDJĘCIA I FRAGMENTY HOMILII NA WYSTAWIE
Ważnym punktem obchodów będzie inauguracja wystawy IPN „To jest nasza Ojczyzna – to jest nasze »być« i nasze »mieć«. Jan Paweł II w Trójmieście – czerwiec 1987”. Na 13 dwustronnych panelach opatrzonych polską i angielską wersją językową odtworzony został przebieg wizyty Papieża Polaka w Trójmieście sprzed 33 lat. Pobyt Ojca Świętego na Pomorzu zakończył się historyczną manifestacją po mszy św. dla ludzi pracy na gdańskiej Zaspie, gdy pokojowo nastawiony tłum pod szyldami „Solidarności” oraz ruchów „Wolność i pokój” i „Federacja Młodzieży Walczącej” ruszył w kierunku Pomnika Poległych Stoczniowców.
Kontekst wizyty Ojca Świętego w Trójmieście przybliżą historycy pracujący w gdańskim oddziale IPN: dr Arkadiusz Kazański (OBEN IPN Gdańsk), twórcy ekspozycji Sławomir Formella i Elżbieta Strehlau, archiwiści Oddziałowego Archiwum IPN w Gdańsku, a także Marzena Kruk, dyrektor Archiwum IPN w Warszawie.
Wystawę będzie można oglądać do końca czerwca.